Galeria zdjęć: Wycieczka do Rygi

 

W dniach 29-31 maja 2023 r. uczniowie klas 1B1, 2B i 5 uczniów z klasy 3d udali się w nieznane, albowiem zazwyczaj, jeśli już na wyprawę ciekawą, kierujemy się na zachód. My zdecydowaliśmy się eksplorować wschód, czyli Łotwę i Litwę

Swoją podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Łotewskiej Akademii Nauk, która mieści się w siostrzanym budynku względem naszego Pałacu Kultury i Nauki. Dzięki tej wizycie nie tylko poznaliśmy historię założenia Akademii i jej funkcjonowanie, ale również dane nam było właśnie stamtąd podziwiać panoramę miasta. 

Później udaliśmy się do Muzeum Iluzji, gdzie spoglądaliśmy na świat przez „skrzywione zwierciadło”. W związku z tą wizytą mamy dla wszystkich wskazówkę, żeby się targować o ceny biletów, bo nam się udało zaoszczędzić 5,20 Euro za osobę. Dzień pierwszy zakończyliśmy w Jurmale, gdzie jedni zażywali kąpieli, inni spacerowali nad morzem, a jeszcze inni dokonywali zakupów w pobliskich sklepikach.  Wtorek powitaliśmy w Polskiej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze, gdzie nawiązaliśmy nie tylko porozumienie o współpracy, ale również przyjaźnie, a może coś więcej… Chłopcy z tamtejszej placówki po prostu zakochali się w naszych dziewczętach.  Następnie udaliśmy się do Muzeum Motoryzacji, miejsca, z którego trudno było wyjść (i to nie dlatego, że zamknięto przed nami drzwi, ale z powodu niesamowitej wystawy, która rozciągała się aż na 3 piętrach). To właśnie tu można było się dowiedzieć, że pierwszy mandat otrzymał kierowca podróżujący z prędkością 13 km/h. Po motoryzacyjnych przygodach udaliśmy się na Starówkę by odkryć z przewodnikiem jej zakamarki i tajemnice. Środę rozpoczęliśmy od wizyty na jednym z najstarszych i największych targów w Europie, który mieści się w budynkach po sterowcach z pierwszej wojny światowej. Wrażenia niezapomniane!

Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Medycyny imienia Paulsa Stradina, gdzie widzieliśmy nie tylko strój, w którym udano się w kosmos, ale także mogliśmy podejrzeć, jak w dawnych czasach usuwano migdałki czy karano za przewinienia. W drodze powrotnej udaliśmy się do Jełgawy by zobaczyć pałac, a obecnie Jełgawski Uniwersytet Rolniczy. Widzieliśmy też Sobór Świętych Symeona i Anny oraz Katedrę Najświętszej Maryi Panny. W środę zwiedzaliśmy również Górę Krzyży nieopodal miejscowości Szawle ze 150 000 krzyży, z których pierwszy ustawiono po Powstaniu Listopadowym w 1831 r. Następnie przejechaliśmy do Kiejdan by zwiedzić miasteczko rozsławione w „Potopie”, związane nie tylko z rodziną Radziwiłłów, ale również z Czesławem Miłoszem, którego określa się tam jako Obywatela Kraju Kiejdańskiego. 

Całą trasę pokonaliśmy razem z firmą Zoobi-Tour z Augustowa. Bardzo serdecznie dziękujemy firmie i kierowcom, którzy czytają w myślach i wjeżdżają w najbardziej zakręcone uliczki. 

Opiekunowie młodzieży: Jolanta Rogucka, Dorota Barszczewska, Agnieszka Danilewicz

Print Download