Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy IIA Szymon Gromczyński otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta Gala wręczenia stypendium odbyła się 18.11.2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Projekt „Lektorium Sejneńskie” kierowany jest do młodych ludzi z okolic Sejn w wieku licealnym. Uczestnicy poznają najważniejsze miejsca dziedzictwa kulturowego czterech miast polski Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Lublina. Poznają muzea z bogactwem ich zasobów, zwiedzają nowoczesne, multimedialne wystawy, zabytki architektury z ich historią, odwiedzają teatry i sale koncertowe. Wszystko po to, żeby poszerzać wiedzę, doświadczać artystycznych doznań, rozwijać swą wrażliwość, by wyrastać na aktywnych odbiorców kultury i sztuki. W dniach 1 - 3 października 2022 r. odbył się pierwszy wyjazd naszego Lektorium Sejneńskiego. Grupa młodzieży z liceów w Sejnach, Suwałkach i Augustowa w towarzystwie tutorów i opiekunów z Sejn i Krasnogrudy wyruszyła w podróż do Trójmiasta.
Od 1 października do 9 grudnia 2022 r. można przesyłać zgłoszenia do wzięcia udziału w VI edycji konkursu "BizneSÓWKI - zaPARKuj swój Biznes", którego organizatorem jest Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach oraz Prezydent Miasta Suwałk. Celem Konkursu jest aktywizacja i pobudzanie rozwoju suwalskiej przedsiębiorczości wśród uczniów szkół ponadpodstawowych mających siedziby na terenie Miasta Suwałki chcących uruchomić i rozwijać własne firmy w Suwałkach. Zainteresowani konkursem uczniowie mogą zgłaszać się w szkole do Pani Joanny Domurackiej i Pani Krystyny Słowickiej.
W dniu 16 września 2022 r. obchodzimy Dzień Patrona III LO. - prof. Alfreda Lityńskiego - wybitnego polskiego uczonego, hydrobiologa i nauczyciela.
Zrób własny projekt społeczny i zdobądź międzynarodowy certyfikat. www.zwolnienizteorii.pl
Kolejny nasz projekt został doceniony. "Legend has it" realizowany przez klasę 3A zdobył Krajową Odznakę Jakości w programie eTwinning. Jego koordynatorem był pan Michał Sośnicki. Serdecznie gratulujemy!
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym projekcie "FROM GAME TO STEM" w ramach programu Erasmus+ KA2. Projekt realizuje pogłębienie wiedzy z przedmiotów ścisłych i podniesienie umiejętności językowych. W trakcie projektu nasi uczniowie i nauczyciele biorą udział w przedsięwzięciach z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia, informatyka. Projekt realizowany jest we współpracy ze szkołami z Serbii, Hiszpanii, Turcji i Bułgarii. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz
„Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole! Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń.

Autor: Olga Wielogórska

Rok szkolny 2021/2022 to wyjątkowy czas w historii naszej szkoły - świętuje ona bowiem Jubileusz 30-lecia swojego istnienia,
który chcemy uczcić wieloma projektami i akcjami.

Projekty:

Konkurs wzorowany na teleturnieju 1 z 10 "Czy znasz historię swojej szkoły?"

Wydanie tomiku wierszy uczniowskich "W oknach słowa II" oraz gazetki szkolnej "Marmurówka" na 30-lecie szkoły

Akcja dydaktyczna "Nasze WARTOŚCI". W 1995 roku, z inicjatywy dyrektora Ryszarda Żukowskiego, społeczność III LO zdecydowała w referendum o wartościach, które zostały symbolicznie przedstawione na Znaczku Szkoły – Dąb prześwietlony tęczą i sentencja: Tempus Nostrum Est.

"Poznajmy się - spotkania z absolwentami 3LO":

-  21 września 2021 r. o godz. 12.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury odbył się koncert młodzieżowego zespołu "The Boars". Wokalistą w zespole był tegoroczny absolwent naszej szkoły Tomasz Kopecki.

- 16 listopada 2021 r. klasy 1E, 2E, 3DPod i 3EGim spotkały się, w ramach działań otwartych związanych z Rokiem Jubileuszowym - 30-lecie III LO, z absolwentem naszej szkoły - Sebastianem  Kuczyńskim - muzykiem, organistą, artystą, absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Sebastian wprowadził społeczność szkoły w świat organów oraz muzyki organowej.

- 21 stycznia 2022 r. koncert naszego absolwenta Macieja Kwiatkowskiego - założyciela i lidera zespołu komediowego Kwiatkowski i Bank, z którym w 2018 roku zdobył laury na festiwalach i konkursach kabaretowych takich jak: Paka - 1 miejsce, Mulatka - 1 miejsce ( dwa razy) czy Lidzbarskie Wieczoru Humory i Satyry -Grand Prix. Zespół tworzy wspólnie muzyczno-komediowy spektakl. Maciej Kwiatkowski od 16 lat działa w światku kabaretowym, jest pisarzem opowiadań, słuchowisk radiowych, scenariuszy teatralnych, skeczy, piosenek a przy okazji nierzadko sam je wykonuje. Doceniany przez krytyków,  kreuje niszowy literacki i absurdalny świat. Historyk polskiego Kabaretu.

- 27 maja 2022 r. odbyło się spotkanie z Adrianem Dębskim, absolwentem naszej szkoły, wielokrotnym medalistą i aktualnym wicemistrzem Europy w speedcubing (układanie kostki Rubika na czas, w tym z zawiązanymi oczami). Adrian obecnie studiuje w Wielkiej Brytanii, na walijskim Aberystwyth University, na kierunku Computer Science and Artificial Intelligence. Opowiedział nam o swoich doświadczeniach z czasów liceum, obecnych studiach (w tym procesu rekrutacji, zajęciach itp), kostce Rubika, oraz technikach pamięciowych, ułatwiających zapamiętywanie trudnych rzeczy.

"Poznajmy się - absolwentci 3LO":

Bogumił Kamiński

Karina Sosnowska

Olga Wielogórska

Alan Misiewicz

Tomasz Organek

Wojciech Pająk

Sebastian Kuczyński

Maciej Kwiatkowski

Adrian Dębski

Galerie Trzeciego - wspomnienia, pasje, relacje:

Galeria prac Joanny Jabłońskiej na IV piętrze budynku szkoły