Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, w 3LO w Suwałkach, odbędzie się Dzień Otwarty, na który SERDECZNIE ZAPRASZAMY! Będzie odbywał się w blokach godzinowych: 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00 na sali gimnastycznej i na terenie całej szkoły.
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.
Nasze siatkarki z pasmem zwycięstw w II lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej. W rozegranym 7 marca 2024 r. kolejnym turnieju pokonały 2:1 zespół z Bielska Podlaskiego i 2:0 zespół z Hajnówki. Kolejny turniej zostanie rozegrany u nas - w III LO.
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
W poniedziałek (18 marca 2024) o 10:20 zapraszamy WSZYSTKIE klasy na salę gimnastyczną, w celu zrobienia zdjęć z kolorowych skarpetek, aby okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa.

Język programowania Python jest szeroko stosowanym, interpretowanym, obiektowym i wysokopoziomowym językiem programowania z dynamiczną semantyką, używanym do programowania ogólnego. Został on stworzony przez Guido van Rossuma i wydany po raz pierwszy 20 lutego 1991 roku.

Jedną z niesamowitych cech Pythona jest fakt, że jest to praca jednej osoby. Zazwyczaj nowe języki programowania są opracowywane i publikowane przez duże firmy zatrudniające wielu profesjonalistów, a ze względu na zasady dotyczące praw autorskich, bardzo trudno jest wskazać jakąkolwiek osobę zaangażowaną w projekt. Python jest wyjątkiem.

W 1999 roku Guido van Rossum określił swoje cele dla Pythona:

- łatwy i intuicyjny język, tak samo potężny jak język głównych konkurentów;

- otwarte źródło, dzięki czemu każdy może przyczynić się do jego rozwoju;

- kod, który jest tak samo zrozumiały jak zwykły angielski;

- nadaje się do codziennych zadań, zapewnia krótki czas realizacji.

O programie kursu

Kurs PCAP: Programowanie w języku Python obejmuje wszystkie podstawy programowania w języku Python, a także ogólne pojęcia i techniki programowania komputerowego.

Kurs zapoznaje również z podejściem obiektowym. W swojej strukturze podzielony jest na sześć modułów.

Każdy uczeń ma dostęp do praktycznych materiałów, do ćwiczeń, laboratoriów, quizów i ocen, aby dowiedzieć się, jak wykorzystać umiejętności i wiedzę zdobytą podczas kursu oraz interakcję z niektórymi rzeczywistymi zadaniami i sytuacjami programistycznymi.

Uczniowie, którzy ukończą kurs, będą mogli wykonać zadania kodowania związane z podstawami programowania w języku Python oraz zrozumieć podstawowe pojęcia i techniki stosowane w programowaniu obiektowym.

Ponadto będą gotowi podjąć próbę uzyskania następujących kwalifikacji:

PCEP - Certified Entry-Level Python Programmer oraz PCAP - Python Certified Associate Programmer z OpenEDG Python Institute.

Program kursu

Moduł 1 - Wprowadzenie do języka Python i programowania komputerów

Istnieje więcej niż jeden Python

Moduł 2 - Typy danych, zmienne, podstawowe operacje wejścia-wyjścia, podstawowe operatory

Pierwszy program

Literały w języku Python

Operatory - narzędzia do manipulacji danymi

Zmienne

Moduł 3 - Wartości boolowskie, wykonanie warunkowe, pętle, listy i przetwarzanie list, operacje logiczne i bitowe

Podejmowanie decyzji w Pythonie

Pętle Pythona

Operacje logiczne i bitowe w języku Python

Listy - zbiory danych

Sortowanie prostych list - algorytm sortowania bąbelkowego

Listy w zaawansowanych aplikacjach

Moduł 4 - Funkcje, krotki, słowniki i przetwarzanie danych

Pisanie funkcji w Pythonie

Jak funkcje komunikują się z otoczeniem?

Zwracanie wyniku z funkcji

Zakresy w Pythonie

Moduł 5 - Moduły, pakiety, metody ciągów i list oraz wyjątki

Korzystanie z modułów