Zachęcamy do skorzystania z wyjątkowej oferty - warunkiem jest przesłanie do 9 czerwca 2023 r. krótkiego pomysłu na film. Partnerem Warsztatów jest Miasto Suwałki oraz Suwalski Ośrodek Kultury, organizator Festiwalu Filmowego “Wajda na Nowo”. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
Turniej Predator Games to największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe. Udział w nim wezmą 1024 szkoły, które jako pierwsze dokonały rejestracji swoich zespołów. Nasza szkoła wyłoniła 16 osobową drużynę, która powalczy w Turnieju!
Miło jest nam poinformować, że uczniowie z naszej szkoły tworzący projekty: Civitas; Na zdrowie w GŁOWIE; Podaj rękę i mierz wysoko; Zakręceni-wykształceni ukończyli swoje projekty w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii i otrzymali tytuły Finalistów oraz Międzynarodowy Certyfikat z Zarządzania Projektami wydany przez PMI ATP ceniony przez pracodawców na całym świecie! Serdeczne gratulacje!
Zachęcamy do udziału w organizowanym przez Związek Cyfrowa Polska IT Fitness Test 2023 badaniu umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli. Cyfrowy sprawdzian pozwala sprawdzić poziom kompetencji w obszarach takich jak: sprawne korzystanie z Internetu, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, narzędzia do współpracy i media społecznościowe, narzędzia biurowe,zdolności rozwiązywania złożonych problemów.
Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w międzyszkolnym, internetowym konkursie fotograficznym "W mojej małej okolicy". Konkurs trwa do 29 maja 2023, wystarczy opublikować post, który zawiera maksymalnie 3 zdjęcia na fejsbukowym funpage konkursu "W mojej małej okolicy - konkurs fotograficzny". Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody - sprzęt, szkolenia fotograficzne oraz udział w wystawie wraz z pasjonatami i profesjonalistami w dziedzinie fotografii.
21 marca 2023 r. w Państwowej Szkole Muzycznej odbył się Festiwal Talentów Młodzieży III LO. Można było obejrzeć 18 wspaniałych występów, nie tylko wokalnych, ale również tanecznych, malarskich, teatralnych, muzycznych, akrobatycznych oraz krawieckich.Jury, złożone z nauczycieli i uczniów, przyznało nagrodę Aurelii Jurczyk z klasy 1e, natomiast publiczność zachwycił zespół "Society's error". Serdeczne gratulacje!
Wszystkich miłośników grafiki komputerowej zapraszamy do wzięcia udziału w XXI Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '23". Regulamin Konkursu.
Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy IIA Szymon Gromczyński otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczysta Gala wręczenia stypendium odbyła się 18.11.2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.
Miło jest nam poinformować, że Ewa Bartoszewicz uczennica klasy IVC zajęła III miejsce w VI edycjj konkursu "BizneSÓWKI - zaPARKuj swój Biznes". Nagroda za napisanie i przedstawienie swojego biznesplanu to 3tys. zł. Serdecznie gratulujemy!
W ramach projektu #eTwinning Think before you click Uczniowie z 2c wraz ze swoimi rówieśnikami z innych szkoł z Polski i Włoch analizują przyczyny i skutki fałszywych informacji, przygotowują materiały edukacyjne ( krzyzówki, definicje, gry) dotyczace fake news, fact-checking i cyberbezpieczeństwa. Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz

III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

Opis sztandaru III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.

Sztandar Szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem łączącym tych, którzy opuszczają jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów.

Pierwsza strona - Awers:

Płat czerwony – kolor tarczy herbowej i godło państwowe - wizerunek Orła Białego w koronie w czerwonym polu (RGB #D4213D, odcień karmazynu, na podstawie Ustawy z dnia 31 stycznia 1980, Dz. U. z 2005 Nr 235, poz. 2000): art. 28 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z dnia 16 lipca 1997 r.).
Nad Orłem napis w srebrnym kolorze: Rzeczpospolita Polska.
Na dole: rok nadania sztandaru: 2011.
W rogach sztandaru – liście dębu, symbolizujące siłę, niezłomność prawość i męstwo a także mądrość. Ten element nawiązuje do znaczka III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, przedstawiającego dąb prześwietlony tęczą.
Znaczek znajduje się na drugiej stronie sztandaru.

Druga strona - Rewers:

Płat niebieski - nawiązuje do patrona – Alfreda Lityńskiego, jego powołania i pracy – wody, jezior, hydrobiologii.
Znaczek szkoły – dąb prześwietlony tęczą w kolorach szaro – srebrnych, w podstawie dębu – napis: TEMPUS NOSTRUM EST, wokół elementu graficznego umieszczony jest napis: III Liceum Ogólnokształcące im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.
Dąb to drzewo bogatej symbolice, oznacza człowieka, nieśmiertelność, moc, wytrwałość, siłę fizyczną i moralną, odwagę, gościnność, honor, niepodległość.
Tęcza jest znakiem przebaczenia, zgody, pokoju, optymizmu, nadziei, tolerancji, więzi pomiędzy niebem, a ziemią, dążenia do niemożliwego, realizacji marzeń.
Hasło: TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS) zostało wybrane przez całą społeczność szkolną oznacza czas rozwoju, dojrzewania do dorosłości, nadzieję jak najlepszego, twórczego, aktywnego wykorzystania czasu, który spędzamy w III LO.
Imię szkoły – zapisane zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach nr XII/106/2011 z dnia 31 sierpnia 2011 r. w sprawie nadania imienia III Liceum Ogólnokształcącemu w Suwałkach.

Drzewiec:
Płat sztandaru otoczony złotą frędzlą zatknięty jest na dwudzielnym drzewcu, wykonanym z drewna dębowego, opatrzonego okuciami z metalu, chromowanymi na srebrny kolor , w postaci złącza, stopki i głowicy. Na drzewcu umieszczone są wygrawerowane gwoździe fundatorów sztandaru.

Wymiary sztandaru:
Płat: 90/90 cm. Umocowany w szpilę.
Drzewce: łącznie z głowicą wysokości 2,5 m.
Na górze drzewca zwięczenie – srebrny Orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami.