W listopadzie mieliśmy okazję uczestniczyć - wspólnie z uczniami i nauczycielami z I i II LO - w dwóch konferencjach.

Na pierwszej odkrywaliśmy tajemnice literatury romantycznej: z wykładów dr Marii Makaruk z Uniwersytetu Warszawskiego dowiedzieliśmy się m.in., że: Słowacki, tworząc "Kordiana", inspirował się operą, Mickiewicz w "Dziadach" wyolbrzymił cierpienie, a miano najlepszego dramaturga skradł im Krasiński za "Nie-Boską komedię". Obejrzeliśmy również współczesne teatralne adaptacje wspomnianych dzieł.

Druga z konferencji dotyczyła historii naszego miasta. Na spotkaniu pt. „RESTYTUCJA POMNIKA GENERAŁA JÓZEFA DWERNICKIEGO, HONOROWEGO SZEFA 2 PUŁKU UŁANÓW GROCHOWSKICH W SUWAŁKACH” prelegenci opowiedzieli o historii Pomnika, o projekcie restytucji i samym procesie powstawania obecnego monumentu. Wykłady uzupełnili prezentacją archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz okolicznościowych pocztówek i znaczków pocztowych przygotowanych dla upamiętnienia uroczystego odsłonięcia pomnika – 21 sierpnia 2021 r.

Naszymi gośćmi tym razem byli: Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Stanisław Łobacz, inicjator akcji restytucji pomnika i Krzysztof Skłodowski, kustosz Muzeum Okręgowego. Dzięki poznaniu historii dawnego i współczesnego pomnika, tajników i ciekawostek procesu jego powstawania część historii Suwałk stała się nam bliższa.

Konferencje przy wsparciu Pani Alicji Węsierskiej Kwiecień, dyrektora III LO, zorganizowały Luiza Podziewska i Katarzyna Witkowska, nauczyciele III LO i doradcy metodyczni w Suwalskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

Konferencja naukowa 2021