Grupa uczniów z klas IC, IE, IF oraz IIE uczestniczy w ogólnopolskim programie "Szkoła kompetencji przyszłości" - Zwolnieni z Teorii. Program skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych otwartych na nowoczesne i praktyczne metody nauczania. Oparty jest na Metodzie Prawdziwych Projektów, autorskiej adaptacji na polskie warunki metody stworzonej na Harvardzie, tzw. "The field method". Zadaniem uczniów jest działanie w zespole - zaplanowanie oraz wdrażanie własnego projektu społecznego. Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Już po raz dwudziesty pierwszy 21 marca 2019r. z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zorganizowany został przegląd talentów „Prezentacje”. Swoje umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia zaprezentowało dziesięcioro uczniów III LO wraz z przyjaciółmi. Organizatorem tegorocznego konkursu była klasa IA. Opiekun młodzieży: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska.
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Podsumowanie wyników IV części Ligi Matematycznej. Kolejność czołowych miejsc po tym etapie wygląda następująco: 1 miejsce - Rogucka Marlena, 2 miejsce - Omilianowicz Julia, 3 miejsce - Siejwa Damian. Indywidualne wyniki można uzyskać u p. W Makowskiego.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Wersja polska | Wersja hiszpańska | Wersja rosyjska | Wersja francuska

He is bespectacled man, hale but somewhat bookish. He stands, in the wings of hydrobiology, looking into space - Alfred Lityński.

Alfred Lityński (1880 - 1945) was one of the greatest Polish scholars, incredible teacher and Polish pioneer of Hydrobiology. A man of average height in the used suit, constantly in rush - that's how people remember him. He was born in Bligrad. His activity was mainly connected with Wigry Lake, where as the head of the Hydrobiological Station glorified the lake all over the world.

We hear a door open and close, then approaching footsteps. There he stands, in the used tweed suit. He's telling his story. A young man in working clothes - not casual - passes in front of him from the other direction, pauses next to him. It's me. I'm listening to his story, to be able to tell you it now.

Alfred Lityński was great man, he was very fond of disseminating knowledge. The Lityński's object of interest were mainly planktonic crustaceans and fishes. He was interested in their fauna, distribution and environmental requirements. His most important achievement in this area was to note attention to important fertility. He also studied the composition of whitefishes and vendaces, their food, and analyzed the differences of the anatomy of salmonids' filter apparatus. Lityński paid paritucular attention to the issue of security fish. He postulated that in the next Wigry's reserve fishes from past centuries were restored by eleminating the artificial introduction of species of "trade" fishes and to create conditions for the development of salmonid fishes, especially whitefishes. Unfortunately, his postulates were not accepted.

Another area that fascinated him was the ecology of aquatic teams. The main achievement of Lityński was creative reflections, and ecological concepts of "biosociation" and biota. Alfred Lityński was interested in hydrobiology of swamps. He was the initiator of three scientific expeditions to Polesie. Materials collected in the fieldwork were the inspiration to Biological Station in Pinks, which was created in 1937.

Lityński developed and disseminated methodology of hydrobiological researches. He published works, which describe aquatic ecosystems, how to use: scientific language and terminology and also he described the use of various test equipments. For the needs of students he undertook writing the first academic textbook of hydrobiology in Poland. Although in August 1939 all materials were sent to print, the outbreak of the Second World War prevented the publication of "General Hydrobiology". The fate of that book was really dramatic. During the occupation Lityński again prepared the text and some illustrations. After his death, additions to the book were made by professor Leszek K. Pawłowski, and the textbook was finally released in 1952.

All I can say is that the memory of Alfred Lityński survived. When he told me about his life I was greatly impressed by what he had done. After he told me that story, he fell asleep. He left this world, but people remember him as one of the greatest people in our country.

Bibliography:
Kwartalnik Wigry