Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach

Opis sztandaru III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.

Sztandar Szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem łączącym tych, którzy opuszczają jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów.

Pierwsza strona - Awers:

Płat czerwony – kolor tarczy herbowej i godło państwowe - wizerunek Orła Białego w koronie w czerwonym polu (RGB #D4213D, odcień karmazynu, na podstawie Ustawy z dnia 31 stycznia 1980, Dz. U. z 2005 Nr 235, poz. 2000): art. 28 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z dnia 16 lipca 1997 r.).
Nad Orłem napis w srebrnym kolorze: Rzeczpospolita Polska.
Na dole: rok nadania sztandaru: 2011.
W rogach sztandaru – liście dębu, symbolizujące siłę, niezłomność prawość i męstwo a także mądrość. Ten element nawiązuje do znaczka III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, przedstawiającego dąb prześwietlony tęczą.
Znaczek znajduje się na drugiej stronie sztandaru.

Druga strona - Rewers:

Płat niebieski - nawiązuje do patrona – Alfreda Lityńskiego, jego powołania i pracy – wody, jezior, hydrobiologii.
Znaczek szkoły – dąb prześwietlony tęczą w kolorach szaro – srebrnych, w podstawie dębu – napis: TEMPUS NOSTRUM EST, wokół elementu graficznego umieszczony jest napis: III Liceum Ogólnokształcące im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.
Dąb to drzewo bogatej symbolice, oznacza człowieka, nieśmiertelność, moc, wytrwałość, siłę fizyczną i moralną, odwagę, gościnność, honor, niepodległość.
Tęcza jest znakiem przebaczenia, zgody, pokoju, optymizmu, nadziei, tolerancji, więzi pomiędzy niebem, a ziemią, dążenia do niemożliwego, realizacji marzeń.
Hasło: TEMPUS NOSTRUM EST (CZAS NALEŻY DO NAS) zostało wybrane przez całą społeczność szkolną oznacza czas rozwoju, dojrzewania do dorosłości, nadzieję jak najlepszego, twórczego, aktywnego wykorzystania czasu, który spędzamy w III LO.
Imię szkoły – zapisane zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach nr XII/106/2011 z dnia 31 sierpnia 2011 r. w sprawie nadania imienia III Liceum Ogólnokształcącemu w Suwałkach.

Drzewiec:
Płat sztandaru otoczony złotą frędzlą zatknięty jest na dwudzielnym drzewcu, wykonanym z drewna dębowego, opatrzonego okuciami z metalu, chromowanymi na srebrny kolor , w postaci złącza, stopki i głowicy. Na drzewcu umieszczone są wygrawerowane gwoździe fundatorów sztandaru.

Wymiary sztandaru:
Płat: 90/90 cm. Umocowany w szpilę.
Drzewce: łącznie z głowicą wysokości 2,5 m.
Na górze drzewca zwięczenie – srebrny Orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami.