Zapraszamy młodzież ze szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych w dniach 11 – 12 grudnia 2018 r. w godzinach 9.00 – 14.00 na "Dni Otwarte III LO". Przygotowaliśmy opowieść o naszej szkole, ofertę przedmiotów w zakresie rozszerzonym oraz doradztwo zawodowe. Serdecznie zapraszamy młodzież z wychowawcami. Prosimy o poinformowanie nas telefoniczne o terminie przyjścia. Telefon sekretariatu szkoły: 87 566 66 07 lub 87 566 34 98.
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
W poszukiwaniu wpływów meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo, na współczesną kulturę i sztukę, klasa IIID i IID odwiedziły wystawę w Suwalskim Ośrodku Kultury "Frida Kahlo - Przenikanie". Opiekun młodzieży: Justyna Oberman
26 września 2018. Jak co roku świętujemy tolerancję wobec innych kultur, ideę różnorodności językowej i promocję uczenia się języków przez całe życie. Ten DZIEŃ ustanowiony przez Radę Europejską w 2001 roku jest esencją misji naszej szkoły: tolerancji, rozwoju świadomości wielokulturowej i uczenia się przez całe życie. W programie mnóstwo ciekawostek i zadań dla uczestników: śpiewanie, tańczenie, jedzenie, wykłady, prelekcje czyli inne formy nauczania.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w XVII edycji Konkursu Grafiki Komputerowej "Plamka '19". ETAP PIERWSZY polega na dostarczeniu lub przesłaniu przez uczestnika do dnia 11 marca 2019 r. pracy na temat: - " Wśród gwiazd". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”

Wersja angielska | Wersja hiszpańska | Wersja rosyjska | Wersja polska

Alfred Lityński est né le 16 septembre 1880 a Bielgorod en Bessarabie.

Il avait une apparence agréble, car sur la photo il est souriant. A l`âge de 55 ans, il avait le visage rond et les rides. Il était châtain. Ses cheveux étaient raides et courts, son front-haut. C'était un homme aux yeux foncés. Il avait une barbe et une moustache. Il portait des lunettes. Il était de taille moyenne.

Alfred Lityński a été élevé par le grand-pere a Żytomierz ou il a passé son enfance. Il a fini l'école a Riga. Il a étudié les mathématiques et la nature a l'université a Dorpat de 1899 a 1901.  C'était un personnage tres courageux, car il a organisé la greve en 1901, par conséquent il a été emprisonné en Lettonie. Puis, il est allé a Druja ou il s'est marié avec Helena Bern-Bersin. Il a eu une fille- Halina. Ensuite, il est allé a Cracovie pour étudier a l'Université Jagellonne. Lityński s'est intéressé a la faune de l'eau. C'était un personnage tres capable, car il a fini ses études apres deux ans. En 1908, il a du partir pour Zakopane parce qu'il est tombé malade.

En 1913, il a passé son doctorat en philosophie a l'Université Jagellonne. Il a été militaire de 1914 a 1916. Apres, Lityński a été exempt du service militaire a cause de la pneumonie et l'ophtalmie. Il est retourné a Zakopane et il y a été professeur. Puis, il est allé a Lublin ou il a enseigné a l'école et il a fait les observations hydrobiologiques. En 1920, il a été chargé d'organiser la station hydrobiologique a Płociczno par l'Institut de biologie expérimentale. Lityński est devenu le directeur de cette station. En 1928, la station a déménagé dans un nouvel immeuble a Stary Folwark.

Lityński était ravi par la richesse des réservoirs de la région de Suwałki. Il a travaillé tres dur sur le développement de la station qui a été un important centre scientifique. Sans hésiter, il a participé aux travaux scientifiques en consacrant beaucoup d'efforts a la recherche. C'est la preuve de son dévouement au développement de la région de Suwałki. Apres 20 ans qu'il avait passés dans cette région, il a publié le livre dans lequel il a présenté les résultats des recherches des stations a Wigry et aussi plusieurs volumes intitulés : "Archives d'hydrobiologie et de peche". Il est a noter que ces livres ont été imprimés a Suwałki. La station a cessé ses activités en raison de la Seconde Guerre mondiale. L'équipement de la station a été détruit. L'envahisseur a suggéré a Lityński de prendre le poste d'inspecteur en chef de la peche dans les zones annexées au Reich.

Lityński a rejeté cette proposition, et a commencé ses opérations dans AK (Armée de l'Intérieur) sous le pseudonyme : "Leśny", ce qui montre son patriotisme. Il a été exilé en Union Soviétique, mais il est mort pendant le voyage - le 25 mars 1945. Il a été enterré dans un endroit inconnu. Pour son travail, il a reçu la Croix de guerre. La Société Hydrobiologique Polonaise a établi la médaille d'Alfred Lityński.

Nous pensons qu'il faut suivre l'exemple d'Alfred Lityński. Ce personnage nous montre qu'on peut réussir grâce a un dur labeur.

Bibliographie :

Autor opracowania: Krystyna Słowicka