Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Szkolne Koło CARITAS działające w Zespole Szkół nr1 w Suwałkach dnia 10 czerwca 2014 r. przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na pomoc rodzinie uczennicy Patrycji Staśkiewicz poszkodowanej w wyniku pożaru domu.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za wsparcie finansowe w kwocie 2922,97 zł.

Nasze Koło funkcjonuje od 2009 roku.
Każdy miniony rok przynosi dla nas zmiany. Trzecie klasy odchodzą, do pierwszych klas przychodzą nowi uczniowie. Z powodu takich naturalnych zmian, nie tylko następuje rotacja członków Szkolnego Koła Caritas, ale również zmienia się zarząd.

Oto kolejni przewodniczący, a właściwie przewodniczące, gdyż jak do tej pory, to same kobiety;
Ewelina Szpakowska (z klasy humanistycznej), Magdalena Pajewska (z klasy biologicznej), Natalia Kępa (z klasy biologicznej).

Działalność Szkolnego Koła Caritas od samego początku nie ograniczała się do inicjatyw prowadzonych na terenie szkoły. Współpracujemy z parafią św. Aleksandra, parafialną Caritas, Poradnią Rodzinną „Nadzieja”, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat".

Nasze inicjatywy staramy łączyć z poszczególnymi tematami duszpasterskimi ogłaszanymi na poszczególne lata liturgiczne. Czynimy to, mając na uwadze pogłębianie tożsamości chrześcijańskiej ściśle związane z podejmowaniem dzieł miłosierdzia .
W ramach Suwalskich Dni Świętości Życia organizowanych przez Poradnię Rodzinną „Nadzieja„ braliśmy czynny udział w ich przedsięwzięciach.

Od chwili założenia SKC, podejmowaliśmy następujące inicjatywy:

- Co roku w miesiącu październiku organizujemy Dzień Papieski. Od 3 lat przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim podejmujemy inicjatywy zbierania funduszy na różne cele charytatywne dzieł miłosierdzia.

- W roku 2009 podjęliśmy się adopcji na odległość wobec 5-cio letniej dziewczynki Liliam Mutami z Kenii. Umowę adopcyjną podpisaliśmy na 2 lata. Wpłaty były dokonywane raz na kwartał. Fundusze uzyskiwaliśmy ze sprzedanych kremówek podczas Dnia Papieskiego. Kremówki zakupujemy po cenie produkcji z firmy Cymes. Corocznym sponsorem kremówek jest ksiądz proboszcz parafii św. Aleksandra. Sprzedajemy wyłącznie na terenie naszej szkoły : uczniom, nauczycielom i pracownikom administracji.

- W 2010 roku również przygotowaliśmy Dzień Papieski . Zaprezentowaliśmy społeczności szkolnej prezentację multimedialna o życiu Jana Pawła II , prezentacją ewangelizacyjną i projekcję filmu „Było siebie życie” . Dzień Papieski został połączony z akcją pt. „Szpik dla Sebastiana” (gościliśmy w szkole mamę śp. Sebastiana Szyszko, promowaliśmy sposób i możliwość oddawania krwi w celu wyłonienia dawcy szpiku). Oczywiście odbyła się sprzedaż kremówek. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na adoptowaną na odległość 5-cio letnią Liliam Mutami oraz na wykupienie leków neofitce .

- W roku 2011 również zorganizowaliśmy uroczystości Dnia Papieskiego. Tradycyjnie sprzedawaliśmy kremówki i tradycyjnie społeczność szkolna nas nie zawiodła. Zdobyte pieniądze zostały przeznaczone na aparaty dla dzieci niedosłyszących.

- W roku 2012 przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim, które to zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy na terenie naszej szkoły, Szkolne Koło Caritas podjęło inicjatywę przeprowadzenia zbiórki religijnej na rzecz misji zagranicznej ks. Kamila Kiełkuckiego.

- Każdego roku przygotowujemy inscenizację słowno-muzyczną przedbożonarodzeniową.

- Co roku w okresie przedświątecznym: bożonarodzeniowym i wielkanocnym członkowie Szkolnego Koła Caritas biorą udział w zbiórce żywności dla ubogich rodzin. To przedsięwzięcie jest efektem współpracy z parafialnym Caritas.

Opiekun młodzieży: Urszula Poświatowska-Derda