Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, w 3LO w Suwałkach, odbędzie się Dzień Otwarty, na który SERDECZNIE ZAPRASZAMY! Będzie odbywał się w blokach godzinowych: 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00 na sali gimnastycznej i na terenie całej szkoły.
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.
Nasze siatkarki z pasmem zwycięstw w II lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej. W rozegranym 7 marca 2024 r. kolejnym turnieju pokonały 2:1 zespół z Bielska Podlaskiego i 2:0 zespół z Hajnówki. Kolejny turniej zostanie rozegrany u nas - w III LO.
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
W poniedziałek (18 marca 2024) o 10:20 zapraszamy WSZYSTKIE klasy na salę gimnastyczną, w celu zrobienia zdjęć z kolorowych skarpetek, aby okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa.

Szkolne Koło CARITAS działające w Zespole Szkół nr1 w Suwałkach dnia 10 czerwca 2014 r. przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na pomoc rodzinie uczennicy Patrycji Staśkiewicz poszkodowanej w wyniku pożaru domu.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za wsparcie finansowe w kwocie 2922,97 zł.

Nasze Koło funkcjonuje od 2009 roku.
Każdy miniony rok przynosi dla nas zmiany. Trzecie klasy odchodzą, do pierwszych klas przychodzą nowi uczniowie. Z powodu takich naturalnych zmian, nie tylko następuje rotacja członków Szkolnego Koła Caritas, ale również zmienia się zarząd.

Oto kolejni przewodniczący, a właściwie przewodniczące, gdyż jak do tej pory, to same kobiety;
Ewelina Szpakowska (z klasy humanistycznej), Magdalena Pajewska (z klasy biologicznej), Natalia Kępa (z klasy biologicznej).

Działalność Szkolnego Koła Caritas od samego początku nie ograniczała się do inicjatyw prowadzonych na terenie szkoły. Współpracujemy z parafią św. Aleksandra, parafialną Caritas, Poradnią Rodzinną „Nadzieja”, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat".

Nasze inicjatywy staramy łączyć z poszczególnymi tematami duszpasterskimi ogłaszanymi na poszczególne lata liturgiczne. Czynimy to, mając na uwadze pogłębianie tożsamości chrześcijańskiej ściśle związane z podejmowaniem dzieł miłosierdzia .
W ramach Suwalskich Dni Świętości Życia organizowanych przez Poradnię Rodzinną „Nadzieja„ braliśmy czynny udział w ich przedsięwzięciach.

Od chwili założenia SKC, podejmowaliśmy następujące inicjatywy:

- Co roku w miesiącu październiku organizujemy Dzień Papieski. Od 3 lat przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim podejmujemy inicjatywy zbierania funduszy na różne cele charytatywne dzieł miłosierdzia.

- W roku 2009 podjęliśmy się adopcji na odległość wobec 5-cio letniej dziewczynki Liliam Mutami z Kenii. Umowę adopcyjną podpisaliśmy na 2 lata. Wpłaty były dokonywane raz na kwartał. Fundusze uzyskiwaliśmy ze sprzedanych kremówek podczas Dnia Papieskiego. Kremówki zakupujemy po cenie produkcji z firmy Cymes. Corocznym sponsorem kremówek jest ksiądz proboszcz parafii św. Aleksandra. Sprzedajemy wyłącznie na terenie naszej szkoły : uczniom, nauczycielom i pracownikom administracji.

- W 2010 roku również przygotowaliśmy Dzień Papieski . Zaprezentowaliśmy społeczności szkolnej prezentację multimedialna o życiu Jana Pawła II , prezentacją ewangelizacyjną i projekcję filmu „Było siebie życie” . Dzień Papieski został połączony z akcją pt. „Szpik dla Sebastiana” (gościliśmy w szkole mamę śp. Sebastiana Szyszko, promowaliśmy sposób i możliwość oddawania krwi w celu wyłonienia dawcy szpiku). Oczywiście odbyła się sprzedaż kremówek. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na adoptowaną na odległość 5-cio letnią Liliam Mutami oraz na wykupienie leków neofitce .

- W roku 2011 również zorganizowaliśmy uroczystości Dnia Papieskiego. Tradycyjnie sprzedawaliśmy kremówki i tradycyjnie społeczność szkolna nas nie zawiodła. Zdobyte pieniądze zostały przeznaczone na aparaty dla dzieci niedosłyszących.

- W roku 2012 przy okazji uroczystości związanych z Dniem Papieskim, które to zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy na terenie naszej szkoły, Szkolne Koło Caritas podjęło inicjatywę przeprowadzenia zbiórki religijnej na rzecz misji zagranicznej ks. Kamila Kiełkuckiego.

- Każdego roku przygotowujemy inscenizację słowno-muzyczną przedbożonarodzeniową.

- Co roku w okresie przedświątecznym: bożonarodzeniowym i wielkanocnym członkowie Szkolnego Koła Caritas biorą udział w zbiórce żywności dla ubogich rodzin. To przedsięwzięcie jest efektem współpracy z parafialnym Caritas.

Opiekun młodzieży: Urszula Poświatowska-Derda