Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Biografía de Alfred Lityński.

Alfred Lityński nació el 16 de septiembre de 1880 en Bilgrad (Besarbia) como hijo de médico. Era un hombre alto, delgado, con el pelo negro muy corto, llevaba barba y gafas redondas. Era agradable, modesto, variado, muy trabajador y competente como persona.

Esto lo demuestra el estudio de las matemáticas y la ciencia en la Universidad de Tartu (1899 - 1901), filosofía de la Universidad Jagellónica (1905 - 1906), donde obtuvo un doctorado por su ensayo titulado "Revisión de fauna de Tatra cladóceros". También obtuvo el mayor grado de doctorado en el campo de Hidrobiología de la Facultad de Ciencias Exactas y Naturales de la Universidad de Varsovia. En esta Universidad ensenó también como lector.

Pasó los anos 1908 -1914 en Zakopane por las razones de salud (fue muy mala ), así como por la investigación. En el ano 1924 para conocer la fauna del Mediterráneo, el Adriático y el Mar Negro, Lityński tomó varias semanas para viajar a la estación biológica a Italia, Yugoslavia, Bulgaria y Hungría.

Alfred Lityński era una persona, que organizó la estación hidrobiológica en Wigry. La construcción de la Estación Hidrológica fue provocada por el deterioro de salud (el corazón, los pulmones, los dolores reumáticos). Este lugar resultó ser la cuna de la hidrobiología polaca, centro de investigación y una gran escuela para todos los futuros científicos, porque las actividades de la estación incluyen todos los campos del conocimiento del lago y la investigación de grupos de animales acuáticos.

Era un hombre muy ocupado, pero encontraba tiempo para escribir varios ensayos. Durante su estancia en Suwalszczyzna, escribió "Informes de la estación hidrobiológica de Wigry", 12 volúmenes de los Archivos de Hidrobiología y Pesquería, y "General Hidrobiología". También publicó sus ensayos en los periódicos: "Cosmos", "Los pescadores polacos" y "Diario de la Sociedad de la Tatra".

Alfred Lityński, que era un gran conocedor de la lengua alemana, fue miembro de Varsovia Sociedad Científica y representante de hydrobiologistas polacas, y por sus actividades y logros científicos, fue galardonado con la medalla Pro Limnología Optime merito, Cruz de Oro al Mérito de la Cruz de Oficial de la Orden del Renacimiento de Polonia y la Cruz del Valor.

Es interesante para agregar que fue el primer científico (además de Stanislaw Minkiewicz) que dirigió la investigación en territorio polaco de la fauna de las aguas y de la estación hidrobiológica, que fue gerente, fue el primero de Polonia. También su "General Hidrobiología" fue el primer libro académico en polaco en este campo. Durante Primera Guerra Mundial, fue el estandarte del Ejército Nacional y actuó en el número de Ejército Nacional como jefe de información y propaganda bajo el apodo del "Bosque". Era un miembro del personal del Distrito de Suwałki Ejército Nacional bajo el nombre de código "Bear" o "8". Se desempenó como editor del "Boletín Informativo" y el metro "Ecos de la Selva" cada dos semanas.

Después de la liberación de los alrededores de Wigry y Suwałki, fue el supervisor del Distrito de Pesca, pero pronto fue detenido por NKWD por sus actividades en el Ejército Nacional. Este hombre valiente murió el 25 de marzo 1945 durante la deportación a ZSRR en la prisión de transporte, cerca de Smolensk, y fue expulsado y enterrado en un lugar desconocido.

Bibliografia:
www.dziecionline.pl/Suwalki/ludzie/litynski