Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, w 3LO w Suwałkach, odbędzie się Dzień Otwarty, na który SERDECZNIE ZAPRASZAMY! Będzie odbywał się w blokach godzinowych: 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00 na sali gimnastycznej i na terenie całej szkoły.
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.
Nasze siatkarki z pasmem zwycięstw w II lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej. W rozegranym 7 marca 2024 r. kolejnym turnieju pokonały 2:1 zespół z Bielska Podlaskiego i 2:0 zespół z Hajnówki. Kolejny turniej zostanie rozegrany u nas - w III LO.
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
W poniedziałek (18 marca 2024) o 10:20 zapraszamy WSZYSTKIE klasy na salę gimnastyczną, w celu zrobienia zdjęć z kolorowych skarpetek, aby okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa.

 

     EN    

       Wraz ze zwiększającym się wszechstronnie zastosowaniem technologii Linuksa w biznesie, zwiększa się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych w tej dziedzinie pracowników. W odpowiedzi na potrzebę solidnych umiejętności w zakresie Linuksa, Cisco Networking Academy udostępniło moduł szkoleniowy, stworzony przez Network Development Group (NDG), który pozwala studentom na całym świecie zdobyć podstawową wiedzę z Linuksa. Dostosowany do zakresu wiedzy wymaganego do uzyskania Certyfikatu Linux Professional Institute(LPI) Linux Essentials, kurs NDG Linux Essentials obejmuje podstawową znajomość systemu operacyjnego Linuks ze szczególnym naciskiem na wiersz poleceń. W naszej akademii  istnieje możliwość uzyskania certyfikatu NDG Linux Essentials. Certyfikat ten porównywalny jest do Linux Essentials Professional Development Certificate. Kurs zawiera materiały dydaktyczne, laboratoria oraz egzaminy. Umiejętności zdobyte w trakcie kursu mają szerokie zastosowanie podczas obsługi sieci, oprogramowania i administrowania systemem Linux.

     Szkolenie NDG Linux Essential jest wprowadzeniem do systemu Linux. Obejmuje ramowy program kształcenia, ćwiczenia laboratoryjne i ocenę postępów w środowisku Linux, stawiającym na praktyczne umiejętności. Szkolenie wdraża podejście do nauczania oparte na jednoczesnym praktycznym wykorzystywaniu nabywanej wiedzy teoretycznej. Każdy uczeń ma bezpośredni kontakt z maszyną wirtualną z systemem Linux, która pozwala na naukę i odkrywanie możliwości wiersza poleceń w systemie Linux. Umiejętności nabywane w trakcie szkolenia można zastosować w różnorodnych ścieżkach kariery związanych z sieciami komputerowymi, tworzeniem oprogramowania (software development) i administracją systemem Linux. Szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu ukończenia szkolenia.
Program kursu przygotowuje do uzyskania certyfikatu LPI Linux Essentials Professional Development Certificate.


Cele kursu

Znajomość systemu Linux jest istotną umiejętnością w wielu różnych ścieżkach kariery w biznesie i technologii informacyjnej. Liczne nowe i rozwijające się perspektywy zawodowe w pracach związanych z big data, chmurą obliczeniową, bezpieczeństwem cybernetycznym, sieciami komputerowymi, programowaniem i tworzeniem oprogramowania wymagają znajomości wiersza poleceń systemu Linux.

Warunki otrzymania certyfikatu Cisco IT Essentials:  NDG Linux

- zdanie egzaminu końcowego Final 
- egzamin obejmuje materiał z rozdziałów 1-9 oraz 10-16
- wymagany próg punktowy - 80% 
- obowiązkowa ankieta (Feedback) - nieoceniana 

Po zaliczeniu egzaminów uczniowie uzyskują certyfikat ukończenia kursu, który pozwala zdawać egzamin LPI Linux Essentials Professional Development Certificate.

 

Program szkolenia skupia się na następujących celach:

- poznanie systemu Linux jako systemu operacyjnego,
- wyjaśnienie najważniejszych zagadnień przy wyborze systemu operacyjnego,
- zapoznanie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi otwartego oprogramowania,
- uzyskanie podstawowej wiedzy na temat pracy z systemem Linux,
- nauka podstawowych umiejętności używania wiersza poleceń w systemie Linux,
- nauka używania wiersza poleceń pomocy i nawigowania systemem pomocy w systemie Linux,
- podstawy pracy z plikami i katalogami w systemie Linux,
- wyszukiwanie i uzyskiwanie danych z plików w systemie Linux,
- ogólne zapoznanie się z pojęciem skryptów,
- zapoznanie się z częściami składowymi pulpitu i serwerów komputera,
- wiedza o tym, gdzie w systemie Linux przechowywane są dane,
- ustalanie ważnych ustawień sieci dla komputera z systemem Linux w przestrzeni lokalnej,
- identyfikowanie różnych typów użytkowników w systemie Linux,
- tworzenie kont użytkowników i grup w systemie Linux,
- zarządzanie prawami własności i dostępu plików w systemie Linux,
- zrozumienie zastosowania specjalnych plików i katalogów w systemie Linux.

Moduły kursu

Szkolenie składa się z 16 modułów i obejmuje wiedzę na temat systemu operacyjnego Linux oraz wiersza poleceń. Celem szkolenia jest stworzenie punktu wyjścia dla dalszej nauki systemu operacyjnego Linux. Osoby, które ukończą szkolenie zrozumieją system Linux jako system operacyjny, poznają główne założenia oprogramowania otwartego (open source), dowiedzą się w jaki sposób używany jest system Linux i poznają podstawy używania wiersza poleceń w systemie Linux.

 

Moduł Cele Egzaminacyjne
 Wstęp do systemu Linux  Rozwój systemu Linux i popularne systemy operacyjne
 Wybór systemu operacyjnego
 Zastosowanie i licencje oprogramowania otwartego (open source)  Główne zastosowania oprogramowania open source
 Zrozumienie oprogramowania open source i licencji open source
 Używanie systemu Linux  Umiejętności w zakresie ICT i praca z systemem Linux
 Umiejętności w zakresie wiersza poleceń  Podstawy wierszy poleceń
 Korzystanie z pomocy  Używanie wiersza poleceń w celu skorzystania z pomocy
 Praca z plikami i folderami

 Używanie katalogów i list plików, tworzenie, przenoszenie i kasowanie plików

 Archiwizowanie i kompresja plików  Archiwizowanie plików za pomocą wiersza polecenia
 Potoki, strumienie i REGEX  Wyszukiwanie i pozyskiwanie danych z plików
 Podstawy skryptowania  Przekształcanie poleceń w skrypty
 Zrozumienie sprzętu komputerowego  Zrozumienie sprzętu komputerowego
 Zarządzanie pakietami i procesami  Gdzie przechowywane są dane
 Konfiguracja sieci  Twój komputer w sieci
 Bezpieczeństwo systemu i użytkownika  Podstawy bezpieczeństwa I identyfikacja typów użytkowników
 Tworzenie nowego konta użytkownika  Tworzenie kont użytkowników i grup
 Prawa własności i dostępu  Zarządzanie prawami własności i dostępu plików
 Specjalne prawa dostępu, linki i lokalizacja plików  Specjalne foldery i pliki

Instruktor: Joanna Domuracka

Materiały szkoleniowe