Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zdobyli Krajową Odznakę Jakości za projekt eTwinning ECO-LOGICAL and TRENDY. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zakwalifikowali się do finału Międzynarodowego Konkursu na esej - A Letter to Myself from 2030 zorganizowanego przez Goi Peace Foundation. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz
"Zachowanie wzorów rękodzieła ludowego (Garncarstwo, Haft, Kuchnia)" to projekt w głównej mierze skierowany do młodzieży szkolnej z Suwałk, Tarnopola oraz Brześcia. Koordynatorzy projektu: Joanna Domuracka i Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Kontakt ze społecznością romską z naszego miasta próbowaliśmy nawiązać za pośrednictwem Parafialnej Podstawowej Szkoły Polsko-Romskiej w Suwałkach. Niestety nie doszło do bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami tej mniejszości. Podczas naszego pobytu w szkole (18.10.2013) p. dyrektor Małgorzata Osewska zaznajomiła nas z problemami w edukacji dzieci romskich. Natomiast zaproszona do naszej szkoły (24.10.2013). p. Jadwiga Milewska ze Stowarzyszenia Integracja wprowadziła nas w romski świat, objaśniała pochodzenie stereotypów dotyczących tej społeczności, próbowała przybliżyć nam romską mentalność i jej uwarunkowania – liczne pytania świadczyły o tym, że ciekawi nas wszystko. Przez dwie godziny byliśmy w romskim świecie.

Oto informacje, które zanotowaliśmy po spotkaniu:

- Romowie - grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata.
- Romowie przestrzegają kodeksu postępowania: Romanipenu
- Grupę Romów mieszkających w Polsce nazywa się Polska Roma.
- Są najliczniejszą mniejszością etniczną w Europie.
- Romowie unikają sądów w sporach między sobą. W takim przypadku zwracają się do Szero Roma, który rozwiązuje ich konflikt.
- Romowie mają duży szacunek dla osób starszych. Nie mogą im przerywać w trakcie rozmowy, całują w rękę. Starsi mają ogromny autorytet, znają romską tradycję.
- Najprawdopodobniej pierwotną ojczyzną Romów są Indie
- Romowie przyjmują religię państwa, w którym mieszkają, w Polsce są katolikami. Ich wiara nie wynika z duchowych potrzeb, nie przestrzegają Dekalogu. Pragną pod tym względem nie wyróżniać się w społeczeństwie.
- Karą za złamanie jakiejkolwiek z cygańskich zasad jest skalanie, czyli wykluczenie ze środowiska cygańskiego na pewien okres lub dożywotnio.
- 90% Romów ukończyło swoją edukację na szkole podstawowej.
- Jankaro to najbardziej poważany Rom, który rozstrzyga spory w środowisku cygańskim.
- Romowie mają oficialnie polskie imiona, natomiast w domu zwracają się do siebie w swoich romskich imionach.
- Jedną z takich głównych zasad jest to, ze ani Rom nie może poślubić Polki, ani Romka nie może wyjść za Polaka.
- Romowie uważają kobietę za istotę nieczystą.
- Stałe skalanie może nakładać tylko Szero Roma , jest głową i królem Cyganów.
- Romowie nie mogą wykonywać takich zawodów jak np. lekarz, pielęgniarka, położna, strażnik.
- Romowie po setkach lat koczowniczego trybu życia, zostali zmuszeni do osiedlenia.
- Romowie zamieszkujący południową część Polski zwani są Bergitka Roma. Mieszkają głównie w województwach podkarpackim, małopolskim, śląskim. Grupa ta stosunkowo wcześnie przeszła na osiadły tryb życia (XVIII wiek).
- Obecnie większość Romów jest dwujęzyczna. Porozumiewają się za pomocą języka romani , jak także mową kraju w którym się aktualnie znajdują.
- Ogromna ilość Romów jest analfabetami.
- Romowie bardzo często utrzymują się z zasiłków socjalnych.
- Jeżeli rodzice panny młodej nie zgadzają się na zamążpójście wtedy to przyszły mąż porywa swoją wybrankę.
- W związku, z wierzeniami cyganów, kobiety nie mają możliwości ukazywania nagiego ciała (nawet kolan). Dawniej kobiety nosiły również chusty na głowach, lecz z biegiem czasu zatarło się to.
- Dzieci traktowane są inaczej, między innymi dlatego mogą uczęszczać na zajęcia wychowania fizycznego.
- Mężczyźni nie noszą obcisłych spodni, uważane jest to za niestosowne. Zazwyczaj noszą obszerne ubrania, nie przylegające do ciał. - Widoczne jest także zróżnicowanie w hierarchii rodzinnej. To niezaprzeczalnie mężczyzna jest głową rodziny. Jeszcze jednym faktem jest sprawa małżeństwa . Cyganie raczej stronią od zawierania kościelnego lub cywilnego związku małżeńskiego.
- Lojalność jest ich najważniejsza wartością.
- Cyganie trzymają się w skupiskach, które bardzo krytycznie patrzą na odstępstwa od romanipenu.

Uczestnicy projektu z klasy III E

Fotorelacja

Dialog międzykulturowy