Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zdobyli Krajową Odznakę Jakości za projekt eTwinning ECO-LOGICAL and TRENDY. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zakwalifikowali się do finału Międzynarodowego Konkursu na esej - A Letter to Myself from 2030 zorganizowanego przez Goi Peace Foundation. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz
"Zachowanie wzorów rękodzieła ludowego (Garncarstwo, Haft, Kuchnia)" to projekt w głównej mierze skierowany do młodzieży szkolnej z Suwałk, Tarnopola oraz Brześcia. Koordynatorzy projektu: Joanna Domuracka i Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak

Kościół ewangelicko-augsburski

W mroźny, zimowy dzień 12.03.2013r. wybraliśmy się z wizytą do świątyni ewangelicko-augsburskiej przy ul. T. Kościuszki w Suwałkach, na zaproszenie księdza Dawida Banacha. W suwalskiej świątyni odprawiane są msze dla pięciu okolicznych parafii ewangelickich liczących 86 wiernych.
W spotkaniu z księdzem uczestniczyła młodzież z klasy 2E. Z zainteresowaniem oglądaliśmy surowe wnętrze klasycystycznej świątyni z charakterystyczną amboną ołtarzową i emporami. W otoczeniu starych ksiąg pisma świętego słuchaliśmy opowieści księdza o historii parafii i cechach charakterystycznych liturgii, próbowaliśmy wtórować księdzu w odśpiewaniu psalmu przy akompaniamencie organów.

Ponieważ w kościele było chłodno, zaprosiliśmy księdza do naszej szkoły. Kontynuując nasze spotkanie rozmawialiśmy jeszcze o współczesnej etyce wyznania ewangelickiego, oglądaliśmy prezentację o bogatym życiu parafialnym tej niewielkiej wspólnoty i ambitnych planach na przyszłość. Pożegnaliśmy się z księdzem Dawidem w przekonaniu, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

Kilka dni później, w rozmowie podsumowującej spróbowaliśmy „poukładać” wiedzę, którą zdobyliśmy dzięki temu spotkaniu, i tak...

Czego dowiedziałem się o suwalskiej wspólnocie ewangelicko-augsburskiej?

- Parafia obejmuje rozległy teren powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego a liczy tylko 86 wiernych, z czego w Suwałkach mieszka ponad 60. (Elżbieta Ż.);
- Obowiązuje spowiedź powszechna. (Ewa B.)
- W kościele ewangelickim nie ma zakonów (Ewelina S.)
- Obowiązują tylko dwa sakramenty: chrzest św. i wieczerza pańska.(Mariola D.)
- 1802r.- oficjalnie założona parafia w Suwałkach, przeniesiona z Chmielówki (Joanna M.)
- Celibat nie obowiązuje księdza pod warunkiem, że w przyszłości nie chce zostać biskupem (Magdalena J.)
- Pierwszą Biblią przełożoną z języka hebrajskiego była Biblia Gdańska. (Agnieszka T.)
- Nie uznają oni kultu Matki Bożej , ani kultu świętych. (Ewa F.)
- Dużą część Mszy zajmuje śpiewanie psalmów „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.(Magdalena Ch.)
- Ewangelicy Biblię tłumaczą na języki narodowe z kanonu palestyńskiego, zaś katolicy używają tłumaczenia łacińskiego – Wulgaty. W kościele prawosławnym obowiązuje Septuaginta. (Chotyńska P.)
- Według ewangelików człowiek zbawiony jest tylko z łaski bożej. (Barbara N.)
- Do Zgromadzenia Parafialnego należą osoby które ukończyły 18 lat. (Katarzyna P. )
- Postylle są to zbiory kazań. (Alina L.)
- Na ołtarzu znajduje się biblia, będąca symbolem zasady „sola scriptula” (tylko Pismo jest podstawą nauki chrześcijańskiej) oraz krucyfiks, będący symbolem zasady „solus christus” (tylko Chrystus jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi) (Joanna W.)
- Zwierzchnictwo nad kościołem ewangelickim jest oddzielne dla każdego państwa. (Patryk F.)
- Strój duchownego składa się z togi luterańskiej i befki. (Anna D.)
- Najważniejszą zasadą jest: „Tylko łaska i tylko wiara.” Dobre uczynki nie mają nic wspólnego ze zbawieniem, mają być tylko owocem wiary. (Sara P.)
- Kościół pod wezwaniem św. Trójcy w Suwałkach został wybudowany w latach 1839-1841.( Barbara W.)
- Organy, które znajdują się w kościele w Suwałkach mają 150lat. (Marlena S.)
- Nad ołtarzem znajduje się obraz ołtarzowy. Nie jest przedmiotem kultu religijnego. Służy do ozdoby lub nauki. (Paulina M.)
- Nad obrazem jest ambona ołtarzowa. (Paulina M.)
- Adwentówka – spotkania wiernych z księdzem w kościele na łamaniu się opłatkiem, które odbywały się przed Bożym Narodzeniem (Mateusz S.)

Fotorelacja

Dialog międzykulturowy