Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach Alicja Węsierska-Kwiecień
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20". Tematem pracy na pierwszy etap konkursu jest: "Wędrówka po lesie". Prace można przesłać na mail: 3lostrona@gmail.com. W tym roku szkolnym konkurs będzie miał tylko JEDEN etap. Ogłoszenie wyników nastąpi 1 czerwca 2020 roku. Organizator konkursu: Joanna Domuracka
18 grudnia 2019 r. na patio PWSZ odbyło się wspólne picie herbaty, śpiewanie i malowanie symbolicznych matrioszek. „Czajopicie”, czyli pierwsza edycja wyjątkowej akcji studentów i wykładowców filologii Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego. Studenci do wspólnego spędzenia czasu w kulturze polsko-rosyjskiej zaprosili nie tylko swoich kolegów z innych kierunków, ale też młodzież z zaprzyjaźnionego III Liceum Ogólnokształcącego. Koordynator współpracy z PWSZ w Suwałkach: Jolanta Rogucka
"Zachowanie wzorów rękodzieła ludowego (Garncarstwo, Haft, Kuchnia)" to projekt w głównej mierze skierowany do młodzieży szkolnej z Suwałk, Tarnopola oraz Brześcia.
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.
W dniu 5.02.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Debat Oksfordzkich (ogólnopolski projekt DeBBaty). Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski

Idziemy na film o powstaniu styczniowym

W dniach 4 i 5 marca 2013r. cała społeczność naszej szkoły udała się do kina Lumiere, gdzie obejrzała film „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Akcja filmu rozgrywa się w roku 1863 na ziemiach zaboru rosyjskiego. Bohaterem "Szwadronu" jest pochodzący ze szlacheckiej rosyjskiej rodziny młody baron Fiodor Jeremin /Radosław Pazura/. Wstępuje on na ochotnika do szwadronu dragonów - chce zaimponować dziewczynie i zgłasza się do oddziału wysłanego do stłumienia powstania styczniowego.

Film jest opowieścią o powstaniu widzianym z perspektywy młodego oficera rosyjskiego, dowódcy szwadronu, który jest zmuszony uczestniczyć nie tylko w walce z oddziałami powstańczymi, ale też w represjach stosowanych wobec narodu polskiego. Obserwuje postawy swoich przełożonych, np. rotmistrza Dobrowolskiego, zrusyfikowanego Polaka, który wyróżnia się największym okrucieństwem wobec miejscowej ludności /Janusza Gajosa, rola nagrodzona za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 1992/ oraz waleczność i determinację powstańców (pułkownika Markowskiego /Jan Machulski/), ludności popierającej powstanie (np. młody Żyd Symcha /Wojciech Klata/, córka zarządcy majątku Emilia Petersówna /Katarzyna Łochowska/, stary wiarus Błażej /Franciszek Pieczka/).
Fabuła tego filmu będzie podstawą w ćwiczeniu, na lekcji języka polskiego, umiejętności pisania recenzji i charakterystyki porównawczej postaci.

Prace zostały napisane pod kierunkiem prof. Danuty Worobiczuk przez Mariolę Karaś,
Justynę Rakowską,  Olę Interewicz.

Wystawa: "Powstanie styczniowe w województwie augustowskim"

15 marca 2013 r. w Archiwum Państwowym w Suwałkach uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy poświęconej 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Wystawa Powstanie styczniowe w województwie augustowskim. Uczestnicy i ich losy/1863m. sukilimodalyviaiAugustavovaivadijojeirjulikimaizostała przygotowana we współpracy z archiwami Litwy.

Wystawie towarzyszyły rozmowy między prof. Władysławem Stępniakiem, Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych a dr Ramojusem Kraujelisem, Naczelnym Archiwistą Litwy. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele archiwów polskich i litewskich z Suwałk, Białegostoku, Wilna, Kowna i Mariampola. Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy archiwalnej między Polską a Litwą. Podczas uroczystości dokonano również obustronnej wymiany mikrofilmów materiałów archiwalnych z zasobów polskich i litewskich archiwów.

Na wystawie zaprezentowano między innymi listy, dokumenty i paszporty uczestników powstania, pisma do władz miejskich, a także instrukcje dla więzień i zakładów karnych Królestwa Polskiego (obejmujące przepisy dotyczące zsyłki na Sybir) oraz akty zgonu powstańców w województwie augustowskim.

Podczas uroczystości zaprezentowana została także wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie Mors sola victris, gloria victis. Śmierć jedynym zwycięzcą, chwała zwyciężonym. Celem obu wystaw jest przypomnienie tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń z lat1863 – 1864, sylwetek ludzi, żyjących w tym trudnym czasie i utrwalenie pamięci o zrywie niepodległościowym Polaków, który objął szerokie warstwy polskiego społeczeństwa.