Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zdobyli Krajową Odznakę Jakości za projekt eTwinning ECO-LOGICAL and TRENDY. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz. Serdecznie gratulujemy!
Miło jest nam poinformować, że uczniowie klasy 2D grupa 2 zakwalifikowali się do finału Międzynarodowego Konkursu na esej - A Letter to Myself from 2030 zorganizowanego przez Goi Peace Foundation. Opiekun młodzieży: Marcin Hościłowicz
"Zachowanie wzorów rękodzieła ludowego (Garncarstwo, Haft, Kuchnia)" to projekt w głównej mierze skierowany do młodzieży szkolnej z Suwałk, Tarnopola oraz Brześcia. Koordynatorzy projektu: Joanna Domuracka i Jolanta Rogucka
Miło jest nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Alicja Bagińska, Anna Wołczek, Wiktoria Arciszewska i Izabela Sychowska zwyciężyła w miejskim etapie ,,DeBBaty'' i awansowała do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w następujących kategoriach: Krajobraz - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym" oraz Fauna i Flora - "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym". Prace można przesłać na 3lostrona@gmail.com. Regulamin Konkursu.

Projekt międzynarodowy

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach - Humboldtschule Hannover

Sprawozdanie ze Spotkania Polsko-Niemieckiego Suwałki-Hannover w Krzyżowej k/Wrocławia w terminie 10-15.06.2013r.

Cele
- Wspólne poznawanie historii Polska-Niemcy
- Lekcja historii poprzez działanie
- Poznawanie nowych kultur
- Przełamywanie stereotypów
- Poszerzanie kontaktów
- Wymiana doświadczeń
- Przełamywanie barier językowych
- Kształcenie umiejętności językowych
- Poznawanie zabytków Dolnego Śląska i Groß Rosen
- Promocja szkoły i miasta

- Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie
- Humboltschule w Hannoverze
- Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego
- Urząd Miejski w Suwałkach

Uczestnicy porozumiewali się w języku niemieckim, angielskim i polskim. Komunikacja językowa przebiegała bardzo dobrze. Uczestnicy przygotowywali przed spotkaniem prezentacje szkoły, miasta i regionu, krótki program artystyczny, obejrzeli film „Lista Schindlera” oraz doskonali umiejętności językowe. Cele projektu zostały zrealizowane.
Młodzież polska i niemiecka mogła poznawać się i nawiązywać kontakty podczas wspólnych zajęć w grupach polsko-niemieckich, wspólnych wycieczek, w czasie wolnym, podczas ogniska, dyskoteki i wspólnych posiłków. W ostatnich dniach projektu młodzież polska i niemiecka, a także zespół prowadzący stanowili jedną zaprzyjaźnioną grupę.
Spotkanie w Krzyżowej było dla młodzieży szansą sprawdzenia swoich umiejętności intelektualnych i językowych, wyrównywania szans oraz przełamywania stereotypów w stosunku do innych kultur, poznawania tych kultur oraz nawiązywania kontaktów.

Zarówno polska jak niemiecka strona otrzymała wsparcie merytoryczne ze strony Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Wsparcie finansowe otrzymaliśmy ze strony Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz rady Rodziców przy Zespole Szkół nr 1.
Obydwie strony postanowiły kontynuować współpracę międzynarodową.

Opiekun młodzieży: prof. Hanna Sobolewska - Prędyś, prof. Adam Kozłowski

Szkoły uczestniczące w projekcie