Projekt "CLICK AND CLIL"

Sprawozdanie z wyjazdu na Maltę

W dniach 10.06.2019 - 14.06.2019 odbyłam szkolenie  "CLIL – Practical Methodology for Teachers working with CLIL" na Malcie w miejscowości St. Julian's w szkole ETI.

Kurs był w całości poświęcony praktycznej metodyce dla nauczycieli pracujących z CLIL (metoda zintegrowanej nauki języka). Kurs, dzięki któremu zostałam zapoznana z zasadami obowiązującymi w trakcie pracy przy użyciu metody zintegrowanej nauki języka. Dowiedziałam się, że w większości szkół nauczyciele mają tendencję do tego, aby wyłożyć jakąś wiedzą, następnie sprawdzić, czy uczniowie ją zapamiętali, a wreszcie zastosować zagadnienie w praktyce. Zapominamy, że aby osiągnąć sukces należy jeszcze wszystko przeanalizować, dokonać ewaluacji i dopiero potem pozwolić tworzyć coś nowego. W czasie kursu analizowaliśmy techniki nauczania CLIL, w tym praktyczne sposoby włączenia CLIL w nauczanie. Zapoznałam się z zasadą 5 Cs, zasadami i sposobami udzielania uczniom wskazówek, multimodalnością, oceną i pomocami dydaktycznymi w CLIL.

W szkoleniu uczestniczyło 8 osó: 2 Polki, Czeszka, 2 Włoszki, 1 osoba z Austrii i 2 osoby z Węgier, Szkolenie niezwykle inspirujące do działania i mobilizujące do tego, aby krytycznie przyjrzeć się swojemu podejściu do nauczania. Kurs pozwolił mi odświeżyć jak też dał nowe spojrzenie na nauczanie i uczenie się. Poza tym codzienne relacje z nauczycielami z różnych stron Europy pozwalają na wymianę doświadczeń i zdobycie wiedzy na temat pracy w szkole w innych krajach. Uważam to za cenne doświadczenie zarówno w nauczaniu języka obcego (zagadnienia kulturowe) jak też i geografii (problemy społeczne, z którymi na co dzień borykają się nauczycielki z Włoch)

Uważam, że wyżej opisane doświadczenie powinno znaleźć się w "pakiecie" obowiązkowych działań każdego nauczyciela, zwłaszcza nauczyciela języków obcych. Pomoże to uniknąć rutynowego podejścia do procesu nauczania, poszerzyć horyzonty nie tylko w dziedzinie nauczania, ale też i własnej wiedzy.

Jeśli chodzi o mój pobyt i dotarcie do celu podróży, to na Maltę poleciałam z Warszawy liniami lotniczymi WizzAir , gdzie na lotnisku czekał na nas kierowca ze szkoły ETI, który zawiózł nas na miejsce zakwaterowania. Podobnie było w dniu powrotu, kiedy to o umówione godzinie zostałyśmy odwiezione na lotnisko.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie wybrałam opcję w pokojach przynależnych do szkoły i mieszczących się na jej terenie (ESE/ETI Inhouse Residence) wraz ze śniadaniem. Było to niezwykle wygodne: nie tylko blisko na zajęcia, ale również miejsce dogodnie usytuowane (chociażby przystanki autobusowe, z których można było wyruszyć na zwiedzanie Malty). 

Bardzo ciekawą ofertą jest propozycja wycieczki z przewodnikiem po stolicy Malty.

 

Beata Gruza - nauczyciel języka angielskiego i geografii