Współpraca z PWSZ w Suwałkach

18 grudnia 2019 r. na patio PWSZ w Suwałkach odbyło się wspólne picie herbaty, śpiewanie i malowanie symbolicznych matrioszek. „Czajopicie”, czyli pierwsza edycja wyjątkowej akcji studentów i wykładowców filologii Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego. Studenci do wspólnego spędzenia czasu w kulturze polsko-rosyjskiej zaprosili nie tylko swoich kolegów z innych kierunków, ale też młodzież z zaprzyjaźnionego III Liceum Ogólnokształcącego. Stoły na patio uginały się pod pięknymi, tradycyjnymi samowarami, ale również słodkościami, owocami i własnoręcznie zrobionymi konfiturami. Było wspólne śpiewanie, mnóstwo dobrej zabawy i oczywiście rozmowy przy herbacie. Przypomnijmy, że w Rosji picie herbaty to ceremonia tradycyjna i święta dla każdego domu. Parzy się herbatę czarną, do niej podaje cukier w kostkach, cytrynę, słodycze, konfitury, czyli warienie – wszystko na oddzielnych spodeczkach, żeby rozkoszować się jej smakiem po posiłku i wstać odświeżonym od stołu. Picie herbaty służy przede wszystkim długim rozmowom, z przyjaciółmi, z miłymi gośćmi, z którymi znajdujemy wspólne tematy.

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego nie tylko byli gośćmi tego niezwykłego wydarzenia, ale również współtworzyli w/w imprezę, prezentując utwory muzyczne w języku rosyjskim.e wszystkim długim rozmowom, z przyjaciółmi, z miłymi gośćmi, z którymi znajdujemy wspólne tematy.

"Czajopicie" 2020

Koordynator współpracy z PWSZ w Suwałkach: Jolanta Rogucka