Ferie z IPN odbyły się w dniach 22 do 24 stycznia 2018 r. Pierwszy dzień spędziliśmy w szkole, Paweł Kalisz mówił o I wojnie światowej, okolicznościach i przyczynach odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Opowieść o I wojnie dopełnił film "1914 - 1918 Triumf okrucieństwa i absurdu". To Fabularyzowany dokument oparty na wspomnieniach młodego francuskiego żołnierza, który wiele miesięcy spędził w okopach i poznał prawdziwy obraz wojny. W drugim dniu Ferii odwiedziliśmy Muzeum Marii Konopnickiej, gdzie Pan Krzysztof Skłodowski przedstawił nam losy Suwalczan w czasie zaborów i I wojny, przedstawił najważniejsze postaci (np. Walery Roman, czy Teofil Noniewicz) oraz wydarzenia (np. powołanie POW, powstanie sejneńskie) w czasie walki o niepodległość i dwudziestolecia międzywojennego na Suwalszczyźnie.
Trzeci dzień to wycieczka po Suwałkach "Śladami Piłsudskiego" z Panem Andrzejem Matusiewiczem. Byliśmy m.in.  pod domem Aleksandry Szczerbińskiej i kamienicą, gdzie nocował Naczelnik w czasie wizyty w Suwałkach. Ferie zakończyła prezentacja Andrzeja Matusiewicza, uzupełniająca informacje o miejscach, które oglądaliśmy w czasie wycieczki  i wydarzeniach im towarzyszących.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas humanistycznych. Mieli okazję poznać historię naszego regionu w czasie walki o niepodległość 1918-1919.

Koordynator - Katarzyna Witkowska