Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego w Suwałkach wyjechała do Belgii, Holandii i Niemiec „Śladami Bohaterów – Breda 2016 r.” To wyjazd edukacyjny, realizowany w ramach projektu białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pt. ”Śladami Bohaterów – Byłem w Katyniu”.

W projekcie uczestniczyli uczniowie z 13 szkół województwa podlaskiego. Dziesięcioro uczniów z klas humanistycznych III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach przemierzało Europę „Śladami Generała Stanisława Maczka”. Zwiedzaliśmy cmentarz żołnierzy w Tielt (spoczęło tam ośmiu żołnierzy polskich 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka), miejsce spoczynku samego Generała Maczka i jego podkomendnych w Bredzie (mieście, wyzwolonym przez 1 Dywizję Pancerną) i Oberlangen, gdzie 2 kwietnia 1945 roku 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny, oswobadzając ponad 1700 uczestniczek powstania warszawskiego.

Celem naszego wyjazdu było także Muzeum – Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen. Niemiecki obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936r. Do 1945 r. więziono w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen 200 tys. ludzi z całej Europy. Dziesiątki tysięcy więźniów padły ofiarą mordów lub nieludzkiego traktowania. Na początku sierpnia 1944 r. naziści zamordowali tam dowódcę Armii Krajowej Stefana Roweckiego, ps. „Grot”.

Kolejny bohater, wspominany podczas wyjazdu to gen. Stanisław Sosabowski, dowódca Pierwszej Brygady Spadochronowej, biorącej udział w operacji Market-Garden. Oddaliśmy hołd żołnierzom poległym w tej operacji w Driel (Plac Polski z pomnikiem Surge Polonia) i w Oosterbeek, na cmentarzu wojennym poległych w operacji Market-Garden.

Uzupełnieniem tematyki wyjazdu było zwiedzanie Akwizgranu (Aachen), miasta leżącego centralnie na granicy trzech państw, od czasów Karola Wielkiego wyznające duchowe korzenie, wartości i ideały kontynentu. Symbolem miasta i monumentalnym świadectwem dawnej świetności Europy jest katedra Aachener Dom, pierwsza katedra w Europie Północnej, obecnie pod wezwaniem św. Marii.

Wyjazd  „ŚLADAMI GEN. STANISŁAWA MACZKA” to niezapomniana lekcja historii, spotkanie z przeszłością w Europie, tam, gdzie polscy żołnierze walczyli z hitlerowskimi Niemcami. Doświadczenie patriotycznych postaw, wykład o odwadze i niezłomności Polaków, walczących „Za Waszą i naszą wolność”. Niech podsumowaniem naszego wyjazdu będą słowa gen. Maczka: „Żołnierz polski bije się o wolność wielu narodów, ale umiera tylko dla Polski”.

Opiekę nad uczniami III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego w Suwałkach sprawowała Katarzyna Witkowska.

Projekt IPN Śladami Bohaterów Breda 2016