Co wydarzyło się 1 kwietnia 1944 roku w Suwałkach? Nad tytułowym pytaniem zastanawiali się 21 marca 2016 r. mieszkańcy Suwałk podczas badania przeprowadzonego przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach.

Zanim doszło do tej akcji, organizatorki projektu: Maria Sobuniewska i Kamila Siękiewicz, spędziły wiele czasu na poszukiwaniu informacji na temat tragicznego wydarzenia. Dziewczyny odwiedziły m.in. Archiwum Państwowe w Suwałkach, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Bibliotekę Pedagogiczną w Suwałkach, Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach. Przejrzały tam wiele dokumentów, materiałów źródłowych m.in. listy ofiar zbrodni do rodzin. Dokonały również analizy wiadomości zawartych w lokalnej prasie, internecie oraz powstałych do tej pory opracowań.

Wyniki badania były szokujące. Jak mówi Kamila ,,Najmłodszy z Polaków miał zaledwie 14 lat, był przecież kilka lat młodszy od nas”

W dniu 21 marca na pytania zadawane przez dziewczyny odpowiedziało kilkudziesięciu suwalczan. Po analizie odpowiedzi nasuwają się na myśl wnioski, że tylko część mieszkańców naszego miasta wie co dokładnie wydarzyło się w tamtym dniu. Natomiast wszyscy jednomyślnie odpowiedzieli, że należy pamięć o tych wydarzeniach przekazywać następnym pokoleniom i upowszechniać w środowisku lokalnym.

Przypomnijmy, że w dniu 1 kwietnia 1944 roku Niemcy zamordowali 16 członków polskiego ruchu oporu. Polscy partyzanci mieli otrzymać ultimatum wydania przywódców suwalskiego podziemia. Żaden z nich nie zrobił tego. W miejscu zbrodni został postawiony pomnik upamiętniający tamto wydarzenie.

Działanie uczennic związane jest także z rekrutacją XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jednak jak mówi Marysia ,,Najważniejsze jest, aby tą wiedzę upowszechniać i o tym, albo podobnych wydarzeniach dowiedziało się jak najwięcej osób”. Nad upowszechnieniem wniosków będą pracować dziewczyny w najbliższym czasie.

Koordynatorem projektu jest Justyna Toczyłowska - posłanka XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Oprócz wymienionych osób w projekcie uczestniczyli:

- Ewelina Podbielska

- Monika Arciszewska