15 grudnia 2015 r. w ramach Akademii Humanisty odbyło się  spotkanie z Pawłem Kaliszem – pracownikiem IPN w  Białymstoku. W spotkaniu uczestniczyły klasy z rozszerzonym programem nauczania historii: 1 e, 2 e, a także uczniowie klas trzecich deklarujący maturę z historii i WOS. W pierwszej części spotkania (piąta godzina lekcyjna) odbył  się wykład na temat struktury organizacyjnej IPN, pionów, zadań i zakresu działań instytutu. Po przerwie uczniowie pracowali w grupach, analizując materiały źródłowe.

Zadanie polegało na odtworzeniu treści notatek służbowych dotyczących antykomunistycznej działalności oraz aresztowania i zarzutów, postawionych Krzysztofowi Skibie.

W latach 80. był współzałożycielem i członkiem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego (RSA). Publikował w czasopiśmie Homek, wydawanym przez RSA. W tym czasie należał również do Ruchu „Wolność i Pokój” (WiP). 16 sierpnia 1985, podczas Festiwalu w Jarocinie, został zatrzymany przez Milicję Obywatelską po rozrzuceniu antypaństwowych ulotek. Został aresztowany na trzy miesiące, po których opuścił zakład karny na mocy tzw. małej amnestii Jana Dobraczyńskiego.

Wykładowi towarzyszyła wystawa „w 34 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego”, przygotowana przez uczennice klasy 2E:  Zuzannę Jankiewicz, Aleksandrę Kalinowską i Paulinę Sobolewską.

Akademia Humanisty - spotkanie z Pawłem Kaliszem