Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Dyrekcja Szkoły składa wszystkim uczniom i ich rodzinom, radzie pedagogocznej oraz pracownikom szkoły życzenia pełne radości i nadziei. Niech Wielkanoc przyniesie Wam nowe siły, motywację i zapał do dalszych działań.
Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!
Nasze siatkarki z pasmem zwycięstw w II lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej. W rozegranym 7 marca 2024 r. kolejnym turnieju pokonały 2:1 zespół z Bielska Podlaskiego i 2:0 zespół z Hajnówki. Kolejny turniej zostanie rozegrany u nas - w III LO.
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
W poniedziałek (18 marca 2024) o 10:20 zapraszamy WSZYSTKIE klasy na salę gimnastyczną, w celu zrobienia zdjęć z kolorowych skarpetek, aby okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa.
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Warunki lokalowe nie były jedynym problemem młodej placówki i młodego zespołu nauczycielskiego. W pierwszym roku funkcjonowania szkoły (1991/1992) przyjęto do liceum 127 uczniów, a naukę w studium rozpoczęło 24 słuchaczy. Utworzono wówczas 5 klas:

  • 1A – 28 uczniów, wychowawczyni: Weronika Merecka;
  • 1B – 23 uczniów, wychowawca: Stanisław Grodzki;
  • 1C – 26 uczniów, wychowawczyni: Elżbieta Łuczaj;
  • 1D – 25 uczniów, wychowawczyni: Ewa Piech;
  • 1E – 25 uczniów, wychowawczyni: Barbara Okrój;

Opiekunem I rocznika słuchaczy była Joanna Skotak (Domuracka). Tylko klasa „A” miała określony profil - informatyczny. Pozostałe klasy były „ogólne”, a decyzja o sprofilowaniu innych klas miała zostać podjęta w drugim roku nauki.

Wyniki edukacyjne po pierwszym roku nauki nie były optymistyczne – 36 uczniów miało co najmniej 1 ocenę niedostateczną, dwóch uczniów kwalifikowało się do powtarzania klasy pierwszej. Weronika Merecka, polonistka, komentowała: „Na początku września 1991 otrzymaliśmy młodzież ogólnie słabą. Byli to przeważnie uczniowie, którzy po egzaminach wstępnych nie dostali się do I i II LO w Suwałkach. Jednak w czasie roku szkolnego praca przebiegała bez większych zakłóceń. (…) Trudno wymagać poziomu, ale nauczyciele starają się jak mogą”. Problemy z częścią uczniów z tzw. pierwszego naboru ciągnęły się przez cztery lata. Nie wszyscy dotrwali do matury w naszej szkole (w klasie czwartej w roku szkolnym 1994/1995 było 96 uczniów, a rozpoczynało naukę 127). Oczywiście wśród uczniów z tego dość trudnego rocznika wielu zasługiwało w pełni na miano wzorowego ucznia. To z nimi pracowaliśmy na dobry wizerunek szkoły i tworzyliśmy naszą tradycję: wydaliśmy pierwszy numer gazety szkolnej Comme il faut, zorganizowaliśmy pierwsze otrzęsiny, zapoczątkowaliśmy tradycję Wigilii klasowych, czy bawiliśmy się z okazji Święta Wiosny.

Dopiero w roku szkolnym 1992/93 nabór do klas pierwszych odbył się na podstawie egzaminów wstępnych do III LO. Przyjęliśmy wówczas uczniów tylko do trzech klas:

  • 1A,1B – informatyczne,
  • 1C – biologiczno-chemiczna.

Na egzaminach wstępnych uważnie sprawdzaliśmy wiedzę i możliwości intelektualne uczniów, z którymi mieliśmy pracować. Postawiliśmy na solidną pracę z uczniem i czytelny profil edukacyjny szkoły. Pomogło nam w tym współistnienie w zespole, obok Liceum, Policealnego Studium Zawodowego , kształcącego młodzież policealną w zawodzie technik informatyk. Atutem szkoły, zwłaszcza w tamtym okresie, było posiadanie pracowni komputerowych i prowadzenie naboru pod kątem nauk ścisłych. Mierzyliśmy wysoko - podjęliśmy współpracę z kadrą naukową Uniwersytetu Warszawskiego, profesorami Wojciechem Guzickim (matematyk), Jackiem Zabłockim (psycholog, pedagog), Andrzejem Wierzbowskim (fizyk), Teresą Kostkiewiczową (historyk literatury). W październiku 1992 r. nawiązaliśmy współpracę ze szkołami zrzeszonymi w Towarzystwie Szkół Twórczych (TST). Status obserwatora TST uprawniał nas do „podglądania” i czerpania wzorców ze szkół, które pracują z uczniami zdolnymi dbając o ich wszechstronny rozwój.

Swoje kompetencje w pracy z uczniem zdolnym mogliśmy zweryfikować organizując zajęcia Bogumiłowi Kamińskiemu, uczniowi kl. 1A z naboru 1992/93, który wykazywał duże zdolności w dziedzinie przedmiotów ścisłych. Od drugiego semestru roku szkolnego 1992/93 Rada Pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie opracowania programu indywidualnego nauczania dla Bogumiła w zakresie przedmiotów ścisłych. Te działania przyniosły wymierne efekty, w roku szkolnym 1995/96 Bogumił został laureatem etapu centralnego Olimpiady Matematycznej (opiekunowie: Waldemar Jabłoński, Elżbieta Łuczaj), finalistą zawodów centralnych Olimpiady Geograficznej i Nautologicznej (op. Alicja Węsierska), zakwalifikował się do zawodów okręgowych Olimpiady Informatycznej oraz zwyciężył w konkursie matematycznym „Kangur” w kategorii uczniów klas maturalnych.

Dyrektor Waldemar Jabłoński uzyskał w Kuratorium Oświaty w Suwałkach zgodę na przeprowadzenie w roku szkolnym 1993/94 wcześniejszych egzaminów wstępnych do klas informatycznych. Odbyły się one 03.06.1993r. Zgłosiło się 149 uczniów, spośród których wyłoniliśmy 49. Była to młodzież bardzo zdolna i ambitna, która stanowiła aż 51% naszego naboru na rok szkolny 1993/1994.

Ten okres można podsumować wypowiedzią wizytatora kuratorium z 13.12.1993: „Szkoła składa się z liceum ogólnokształcącego (270 uczniów w 12 oddziałach) oraz studium informatycznego (40 słuchaczy w 2 oddziałach). (…) Nabór do obecnych klas trzecich odbywał się w warunkach niecodziennych, był przypadkowy, stąd niższy poziom tych klas. Poziom obecnych drugich klas jest lepszy, a klas pierwszych – rokujący nadzieję”. Uznał „etap organizacyjny szkoły za zamknięty” i zalecał „zajęcie się dalszym doskonaleniem pracy szkoły”.

Historia szkoły

Tytuł "Szkoła z klasą"

szkoła otrzymała w 2004r. 
(certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor,
pani Ewa Bogucka-Fimowicz.