26 września, jak co roku, świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Na tegorocznej edycji gościliśmy z warsztatami dla klas oraz wykładem przyjaciela naszej szkoły, Amerykanina mieszkającego w Polsce, dyrektora szkoły King's School of English oraz wykładowcę na UWM w Olsztynie - Jeffa Taylora.
W dniu 7 września 2022 r. w klasie 3D została przeprowadzona przez Panią Grażynę Serafin z SODN-u niezwykle ciekawa lekcja z wychowawcą. Uczniowie klasy 3D mieli okazję poznać się na nowo.
Od 1 października do 9 grudnia 2022 r. można przesyłać zgłoszenia do wzięcia udziału w VI edycji konkursu "BizneSÓWKI - zaPARKuj swój Biznes", którego organizatorem jest Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach oraz Prezydent Miasta Suwałk. Celem Konkursu jest aktywizacja i pobudzanie rozwoju suwalskiej przedsiębiorczości wśród uczniów szkół ponadpodstawowych mających siedziby na terenie Miasta Suwałki chcących uruchomić i rozwijać własne firmy w Suwałkach. Zainteresowani konkursem uczniowie mogą zgłaszać się w szkole do Pani Joanny Domurackiej i Pani Krystyny Słowickiej.
W dniu 16 września 2022 r. obchodzimy Dzień Patrona III LO. - prof. Alfreda Lityńskiego - wybitnego polskiego uczonego, hydrobiologa i nauczyciela.
Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX, wymianie kulturowej w pełni finansowanej przez Departament Stanu USA. Aktualna rekrutacja umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej w roku szkolnym 2023/24. Aplikować mogą uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas liceum/technikum.

Nazwa CLIL (Content and Language Integrated Learning) wywodzi się z języka angielskiego i oznacza zintegrowane nauczanie przedmiotowo - językowe. CLIL polega na nauczaniu wybranych przedmiotów w języku ojczystym i w języku obcym.

Od roku szkolnego 2015/2016 w wybranych klasach naszej szkoły realizowana jest innowacyjna metoda dwujęzyczności w zakresie integracji treści kształcenia języka angielskiego z programem nauczania. Metoda ta pozwala na połączenie treści z zakresu edukacji środowiskowej (geografia), ekonomicznej (podstawy przedsiębiorczości, ekonomia w praktyce), historycznej (historia) oraz informatycznej z nauczaniem językowym. To innowacyjne połączenie nie tylko nie zakłóca realizacji podstawy programowej w rozszerzonym zakresie, a wręcz przeciwnie pozwala na jej uzupełnienie i poszerzenie o treści lingwistyczne.

Nauczyciel posiadający odpowiednie kwalifikacje do nauczania języka angielskiego prowadzi część zajęć w języku polskim, a część w języku angielskim. Uczestniczą regularnie w projektach anglojęzycznych takich jak: Projekt "Włącz-My tryb EKO" czy Projekt "CLICK AND CLIL".

Nauczyciele zwracają się do uczniów w sprawach organizacyjnych również po angielsku. Z czasem udział języka obcego w wypowiedziach jest coraz większy, a co najważniejsze odbywa się w sposób naturalny, bez nacisku ze strony nauczyciela. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi uczniowie pozbywają się bariery występującej podczas komunikacji w języku obcym.