Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
6.09.2023 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole niezwykłego człowieka - pana Mariana Turskiego polskiego historyka, dziennikarza i działacza społecznego. Z uwagą wysłuchaliśmy opowieści o spełnianiu marzeń, o dźwiękach, obrazach i wartościach. I o tym, jak zachować człowieczeństwo.
Uroczysta gala, na której rozdano stypendia, nagrody i listy gratulacyjne uczniom, nauczycielom i dyrektorom odbyła się 18.09.2023 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury. Od 2016 r. funkcjonuje Program wspierania rozwoju uczniów zdolnych „Zdolny Suwalczanin”. Stypendia i nagrody przyznano 87 uczniom. Uczniowie nagrodzeni z naszej szkoły to: Szymon Cimochowski z klasy IVA za osiągnięcia w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH. Opiekun: Leszek Harasimowicz. Gabriela Wiszniewska z klasy 3B za osiągnięcia w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. Opiekun: Barbara Okrój. Serdeczne gratulacje!
Miło jest nam poinformować, że oficjalną stronę internetową imprezy Odlotowe Suwałki Air Show 2023 - odlotowesuwalki.pl , przygotowali uczniowie klasy 3A: Oskar Żuryński, Łukasz Krajewski, Jakub Osypiuk. Serdeczne gratulacje!
W mojej małej okolicy: Za nami rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace uczestników konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie w Sejnach - podczas zbiorowej wystawy suwalskich fotografików, która odbędzie się latem 2023 roku..
W dniu 14.09.2023 r. wręczono nagrody laureatom konkursu, który odbywał się na platformie Tik Tok pod tytułem #pogodnesuwałkisegreguja ! I miejsce otrzymała Agnieszka Cieślukowska z klasy 3C. Serdeczne gratulacje!
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.

 Współpraca z organizacjami w zakresie rozwijania dwujęzyczności:

 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 Ambasada USA

 Polsko - Amerykańska Komisja Fullbrighta,

Biblioteka Publiczna w Suwałkach

 PUZ w Suwałkach

 Uniwersytet w Białymstoku

Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie

University of South Carolina (USA)

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach 

Aberystwyth University

  


First Certificate i CAE:

·      od 2015 co roku średnio 5-6 osób z grupy 15 osobowej, w tym roku 14 osób na 17 osób w grupie (informacja od jednego nauczyciela, pozostali nie prowadzą statystyk – od teraz będziemy gromadzić takie dane)

 

Uczniowie studiujący za granicą:

·       od 2015 r. – ok. 20

 

Ilość absolwentów na studiach filologicznych/amerykanistyce:

·         od 2015 – ok. 60

·         Każdy rocznik klasy dwujęzycznej D od 2015 średnio 10 osób 


 

Działania szkolne/międzyszkolne od 2015:

·       „Europejski Dzień Języków w III LO”, impreza cykliczna 26 września;

·        "Dzień Amerykański w III LO" - wizyta przedstawicieli US Army w szkole (impreza zorganizowana we współpracy z Ambasadą Amerykańską);

·         "Zaduszki Muzyczne", impreza cykliczna, muzyczna w języku angielskim

·    "Warsztaty językowe" we współpracy z UWM, UwB i PWSZ w Suwałkach (wykład prof. Griniewicza, jednego z najbardziej uznawanych obecnie językoznawców, twórcy antropolingwistyki; wykład dra Romana Karczewskiego i dr Ireny Łukaszuk na temat łamania stereotypów w pracy tłumacza) prowadzone przez wykładowców z wydziałów filologicznych.

·        Wyjazdy edukacyjne na warsztaty i wykłady na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski;

·        Udział w zajęciach językowych zorganizowanych przez studentów i wykładowców PWSZ w Suwałkach (rok szkolny 2018/2019, 2019/2020)

·       Konkurs Prime Mary" - dla uczniów szkół podstawowych, wcześniej Konkurs Gym Jim

·        Lekcje odwrócone w klasach dwujęzycznych. Przygotowanie treści na podstawie źródeł anglojęzycznych, prezentacja zespołowi klasowemu, filmy, quizy. Ocena koleżeńska na podstawie ustalonych kryteriów: 

2d/g - 11-18.09.2020 Historia Starożytnego Wschodu. Prezentacje, film, inscenizacja. Prezentowanie treści przez uczniów, fragmenty po angielsku. 

3d Historia i Społeczeństwo - 9.11 2020 - 25.01.2021 Prezentacja tematów wybranych przez zespoły uczniowskie: Historia Egzorcyzmów, Okres EDO w Japonii, Historia przesądów, Czarownice w średniowieczu, Auschwitz, Historia leczenia chorób psychicznych, Narkotyki w armii niemieckiej w czasie II wojny, Zakon Iluminatów, Historia Kuby Rozpruwacza, Uzbrojenie II wojny światowej, Dracula Historia życia i legenda, Rzeź na Ormianach.

2gim C i D -” Subcultures”, “Disappearing professions”, “Foxes”;

·       Wyjazd edukacyjny do Wielkiej Brytanii klas I i IIB, kwiecień 2017 rok. (MM)

·      Udział uczniów w zajęciach Lokalnej Akademii Cisco (USA) od 2013 roku - nauka na edukacyjnej platformie anglojęzycznej oraz uzyskiwanie certyfikatów ukończenia kursów.

·      Szkolna gazetka tematyczna  “Keep calm and…” w języku angielskim i niemieckim, wydawana z okazji  Dnia Nauczyciela, Halloween, Świąt Bożego Narodzenia (popularyzacja kultury anglosaskiej)

 

Innowacje związane z dwujęzycznością:

·         „Jesteśmy muzykalni i bilingwalni” - od 2015, impreza cykliczna

·         „American Studies for Inquisitive Minds” – od 2020 - trwa

·         “Chcieć to móc – uczę poprzez dialog, a nie monolog” – od 2020 – trwa

 


Wspomaganie zajęć dwujęzycznych platformą edukacyjną Cisco Networking Academy:

Akademia działa w szkole od 2013 r., w zajęciach mogą brać udział wszyscy uczniowie szkoły. Każdego roku jest od 120 od 360 uczniów realizujących kursy informatyczne w języku angielskim. Uczniowie, którzy uczą  się w oddziałach dwujęzycznych i przystępują do testów, nie zgłaszają problemów związanych ze zrozumieniem treści.

Prowadzone zajęcia na platformie edukacyjnej w języku angielskim to:

    

·     NDG Linux Essentials - jest wprowadzeniem do systemu Linux. Obejmuje ramowy program kształcenia, ćwiczenia laboratoryjne i ocenę postępów w środowisku Linux. Każdy uczeń ma kontakt z maszyną wirtualną  z systemem Linux, która pozwala na naukę i odkrywanie możliwości wiersza poleceń w systemie Linux. Szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu ukończenia szkolenia. Program kursu przygotowuje do uzyskania certyfikatu LPI Linux Essentials Professional Development Certificate;

·    CPA: Programming Essentials in C++ - jest nauką jednego z najpopularniejszych języków programowania, który jest chwalony za swoją wydajność i łatwość tworzenia gier, systemów czasu rzeczywistego i aplikacji z bibliotekami graficznymi. W czasie kursu uczestnik poznaje podstawy programowania w języku C ++ oraz podstawowe pojęcia i techniki programistyczne;

·    PCAP: Programming Essentials In Python - kurs obejmuje wszystkie podstawy programowania w języku Python, a także ogólne pojęcia i techniki programowania komputerowego. Uczeń będzie mógł również podjąć próbę uzyskania następujących kwalifikacji:  PCEP - Certified Entry-Level Python Programmer oraz PCAP - Python Certified Associate Programmer z OpenEDG Python Institute;

·   CCNA Routing and Switching - jest kursem przeznaczonym dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z sieciami komputerowymi oraz technologią Cisco. Kurs ten kładzie nacisk na teoretyczne koncepcje i praktyczne zastosowanie zdobywanej wiedzy w celu osiągnięcia umiejętności i doświadczenia potrzebnego do projektowania , instalowania, korzystania i zarządzania siecią komputerową;

·      Introduction to Cybersecurity  - bezpieczeństwo cybernetyczne;

·      Entrepreneurship - świadomość biznesowa;

·       IoT (Internet Rzeczy) -  przetwarzanie lub wymienianie danych za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej KNX lub sieci komputerowej.
 ·      IT Essentials: PC Hardware and Software -zajęcia z instruktorem, multimedia, zajęcia w pracowni komputerowej, e-learning oraz symulatory;