Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20".
Juvenes Translatores - Konkurs na najlepszych młodych tłumaczy w Unii Europejskiej. 21 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się konkurs tłumaczeniowy "Juvenes Translatores", którego organizatorem jest Dyrekcja Generalna ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej. Jest to międzynarodowy konkurs, do którego zostało wybranych tylko 51 szkół z Polski, w tym nasza. Opiekun młodzieży: Michał Sośnicki
Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki wpisują się w projekt obchodów 100 lat Niepodległej realizowany w III LO w Suwałkach w roku szkolnym 2018/2019 i stanowią ważny element kształtowania patriotycznych postaw młodzieży. Autorka projektu: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
W dniach 25 - 29 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje w Międzynarodowym Konkursie Pix Programming Challenge 2019. Do Półfinałów konkursu, które odbędą się 5 grudnia 2019 r., zakwalifikowało się 19 uczniów klas: 1PodA i 2A. Uczestnicy w trakcie Półfinałów muszą rozwiązać Zadania. W tym etapie organizator przyjmuje 2 kryteria oceny - ilość poprawnie rozwiązanych zadań oraz łączny czas w jakim zadania zostaną rozwiązane. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Strona www.suwalkinaszapasja.cba.pl została stworzona dla pasjonatów historii Suwałk. Funkcjonuje jako dodatek do strony Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach. W założeniu jest platformą dla uczniów, którzy interesują się przeszłością regionu.
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w kategoriach: krajobraz oraz fauna i flora "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym".
Dnia 22 października 2018 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego” we współpracy z Fundacją "DKMS". Po tematycznej prelekcji, która odbyła się na 4 godzinie lekcyjnej na sali gimnastycznej, osoby w wieku 18-55 lat miały możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku.
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Kościół ewangelicko-augsburski

W mroźny, zimowy dzień 12.03.2013r. wybraliśmy się z wizytą do świątyni ewangelicko-augsburskiej przy ul. T. Kościuszki w Suwałkach, na zaproszenie księdza Dawida Banacha. W suwalskiej świątyni odprawiane są msze dla pięciu okolicznych parafii ewangelickich liczących 86 wiernych.
W spotkaniu z księdzem uczestniczyła młodzież z klasy 2E. Z zainteresowaniem oglądaliśmy surowe wnętrze klasycystycznej świątyni z charakterystyczną amboną ołtarzową i emporami. W otoczeniu starych ksiąg pisma świętego słuchaliśmy opowieści księdza o historii parafii i cechach charakterystycznych liturgii, próbowaliśmy wtórować księdzu w odśpiewaniu psalmu przy akompaniamencie organów.

Ponieważ w kościele było chłodno, zaprosiliśmy księdza do naszej szkoły. Kontynuując nasze spotkanie rozmawialiśmy jeszcze o współczesnej etyce wyznania ewangelickiego, oglądaliśmy prezentację o bogatym życiu parafialnym tej niewielkiej wspólnoty i ambitnych planach na przyszłość. Pożegnaliśmy się z księdzem Dawidem w przekonaniu, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

Kilka dni później, w rozmowie podsumowującej spróbowaliśmy „poukładać” wiedzę, którą zdobyliśmy dzięki temu spotkaniu, i tak...

Czego dowiedziałem się o suwalskiej wspólnocie ewangelicko-augsburskiej?

- Parafia obejmuje rozległy teren powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego a liczy tylko 86 wiernych, z czego w Suwałkach mieszka ponad 60. (Elżbieta Ż.);
- Obowiązuje spowiedź powszechna. (Ewa B.)
- W kościele ewangelickim nie ma zakonów (Ewelina S.)
- Obowiązują tylko dwa sakramenty: chrzest św. i wieczerza pańska.(Mariola D.)
- 1802r.- oficjalnie założona parafia w Suwałkach, przeniesiona z Chmielówki (Joanna M.)
- Celibat nie obowiązuje księdza pod warunkiem, że w przyszłości nie chce zostać biskupem (Magdalena J.)
- Pierwszą Biblią przełożoną z języka hebrajskiego była Biblia Gdańska. (Agnieszka T.)
- Nie uznają oni kultu Matki Bożej , ani kultu świętych. (Ewa F.)
- Dużą część Mszy zajmuje śpiewanie psalmów „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”.(Magdalena Ch.)
- Ewangelicy Biblię tłumaczą na języki narodowe z kanonu palestyńskiego, zaś katolicy używają tłumaczenia łacińskiego – Wulgaty. W kościele prawosławnym obowiązuje Septuaginta. (Chotyńska P.)
- Według ewangelików człowiek zbawiony jest tylko z łaski bożej. (Barbara N.)
- Do Zgromadzenia Parafialnego należą osoby które ukończyły 18 lat. (Katarzyna P. )
- Postylle są to zbiory kazań. (Alina L.)
- Na ołtarzu znajduje się biblia, będąca symbolem zasady „sola scriptula” (tylko Pismo jest podstawą nauki chrześcijańskiej) oraz krucyfiks, będący symbolem zasady „solus christus” (tylko Chrystus jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi) (Joanna W.)
- Zwierzchnictwo nad kościołem ewangelickim jest oddzielne dla każdego państwa. (Patryk F.)
- Strój duchownego składa się z togi luterańskiej i befki. (Anna D.)
- Najważniejszą zasadą jest: „Tylko łaska i tylko wiara.” Dobre uczynki nie mają nic wspólnego ze zbawieniem, mają być tylko owocem wiary. (Sara P.)
- Kościół pod wezwaniem św. Trójcy w Suwałkach został wybudowany w latach 1839-1841.( Barbara W.)
- Organy, które znajdują się w kościele w Suwałkach mają 150lat. (Marlena S.)
- Nad ołtarzem znajduje się obraz ołtarzowy. Nie jest przedmiotem kultu religijnego. Służy do ozdoby lub nauki. (Paulina M.)
- Nad obrazem jest ambona ołtarzowa. (Paulina M.)
- Adwentówka – spotkania wiernych z księdzem w kościele na łamaniu się opłatkiem, które odbywały się przed Bożym Narodzeniem (Mateusz S.)

Fotorelacja

Dialog międzykulturowy