Grupa uczniów z klas IC, IE, IF oraz IIE uczestniczy w ogólnopolskim programie "Szkoła kompetencji przyszłości" - Zwolnieni z Teorii. Program skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych otwartych na nowoczesne i praktyczne metody nauczania. Oparty jest na Metodzie Prawdziwych Projektów, autorskiej adaptacji na polskie warunki metody stworzonej na Harvardzie, tzw. "The field method". Zadaniem uczniów jest działanie w zespole - zaplanowanie oraz wdrażanie własnego projektu społecznego. Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Już po raz dwudziesty pierwszy 21 marca 2019r. z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zorganizowany został przegląd talentów „Prezentacje”. Swoje umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia zaprezentowało dziesięcioro uczniów III LO wraz z przyjaciółmi. Organizatorem tegorocznego konkursu była klasa IA. Opiekun młodzieży: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska.
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Podsumowanie wyników IV części Ligi Matematycznej. Kolejność czołowych miejsc po tym etapie wygląda następująco: 1 miejsce - Rogucka Marlena, 2 miejsce - Omilianowicz Julia, 3 miejsce - Siejwa Damian. Indywidualne wyniki można uzyskać u p. W Makowskiego.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Góra Szubieniczna w Suwałkach - grudzień 2013 r.

W grudniu 1863 roku, w Suwałkach, z rozkazu władz carskich, powieszono trzech powstańców: Stanisława Jaskołda, Karola Jerzego Piotrowskiego i Józefa Chonesta.
Dla uczczenia 150 rocznicy tego wydarzenia i oddania hołdu wszystkim 20 osobom, których stracono w naszym mieście za udział w powstaniu styczniowym, udaliśmy się 17 grudnia 2013 roku na „Miejsce straceń” przy ul. Sejneńskiej i na tzw. Górę Szubieniczną.
Uczniowie z klasy 2E i 3F (pod opieką Elżbiety Zienda-Żywiczyńskiej i Katarzyny Witkowskiej) wysłuchali opisu egzekucji z 2 grudnia 1983 roku, który ukazał się w emigracyjnym piśmie „Głos Wolny”., zapalili znicze i uczcili bohaterów minutą ciszy.

Oto nazwiska straconych powstańców:

4 sierpnia 1863 – Marcin Gąglewski, Franciszek Krejczman, Jan Staśkiewicz, Jan Wysocki
9 października 1863 – Feliks Żochowski
2 grudnia 1863 – Stanisław Bolesław Jaskołd, Karol Ludwik Jerzy Piotrowski, Józef Chonesta
15 lutego 1864 – Jan Krasiński
17 lutego 1864 – Henryk Bielawski
14 marca 1864 – Lejb Mordkowicz Lejbman
1 kwietnia 1864 – Teodor Błachinych
8 kwietnia 1864 – Bułatow
9 kwietnia 1864 – Juliusz Letowt
13 kwietnia 1864 – ks. Jerzy Dajlida
19 kwietnia 1864 – Konstanty Narzymski