Grupa uczniów z klas IC, IE, IF oraz IIE uczestniczy w ogólnopolskim programie "Szkoła kompetencji przyszłości" - Zwolnieni z Teorii. Program skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych otwartych na nowoczesne i praktyczne metody nauczania. Oparty jest na Metodzie Prawdziwych Projektów, autorskiej adaptacji na polskie warunki metody stworzonej na Harvardzie, tzw. "The field method". Zadaniem uczniów jest działanie w zespole - zaplanowanie oraz wdrażanie własnego projektu społecznego. Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Już po raz dwudziesty pierwszy 21 marca 2019r. z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zorganizowany został przegląd talentów „Prezentacje”. Swoje umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia zaprezentowało dziesięcioro uczniów III LO wraz z przyjaciółmi. Organizatorem tegorocznego konkursu była klasa IA. Opiekun młodzieży: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska.
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Podsumowanie wyników IV części Ligi Matematycznej. Kolejność czołowych miejsc po tym etapie wygląda następująco: 1 miejsce - Rogucka Marlena, 2 miejsce - Omilianowicz Julia, 3 miejsce - Siejwa Damian. Indywidualne wyniki można uzyskać u p. W Makowskiego.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Wyjście na film Juliusza Machulskiego pt. "Szwadron - listopad 2013 r.

14 listopada 2013 r. wszystkie klasy pierwsze obejrzały w kinie Lumiere film Juliusza Machulskiego pt. Szwadron.
Wyjście do kina, zaplanowane w harmonogramie innowacji Powstanie styczniowe. Pamiętamy po 150. latach pozwoliło również uczniom klas pierwszych zapoznać się z wizją powstania widzianego oczami różnych bohaterów filmu.

Charakterystyka bohatera filmu „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Baron Jeremin jest jednym z dragonów tłumiących powstanie styczniowe. Ma około 20 lat i pochodzi z rosyjskiej rodziny szlacheckiej.
Do wojska wstąpił, aby zaimponować damie poznanej w Petersburgu. Powstanie w Polsce jest dla niego doskonałą okazją do zdobycia uznania i chwały oraz serca ukochanej. Początkowo przypuszcza, że tłumienie powstania to swoistego rodzaju manewry nie mające nic wspólnego z regularną walką, ale szybko przekonuje się o swojej pomyłce. Wydarzenia, w których uczestniczy zmieniają całkowicie jego punkt widzenia, dochodzi on do wniosku, że powstańcy nie giną bez powodu lecz walczą o ideę niepodległości. Wracając już jako zwycięzca z orderem na mundurze czuje się wewnętrznie pokonany, wie że zabijanie ludzi heroicznie walczących o wolność swojej ojczyzny nie jest żadnym powodem do chwały.
W moim przekonaniu baron Jeremin jest jak najbardziej postacią pozytywną. Na jego przykładzie idealnie widać, że ceniono Polaków za heroiczną walkę, nawet w obliczu nieuniknionej klęski.

Szymon Romanowski Ia