Dnia 22 października 2018 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego” we współpracy z Fundacją "DKMS". Po tematycznej prelekcji, która odbyła się na 4 godzinie lekcyjnej na sali gimnastycznej, osoby w wieku 18-55 lat miały możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku.
Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki wpisują się w projekt obchodów 100 lat Niepodległej realizowany w III LO w Suwałkach w roku szkolnym 2018/2019 i stanowią ważny element kształtowania patriotycznych postaw młodzieży. Autorka projektu: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Muzeum Okręgowe w Suwałkach - wrzesień 2013 r.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach od 19 kwietnia do 30 września 2013 roku prezentowało wystawę czasową „Powstanie styczniowe 1863-1864”.

W ramach realizacji innowacji historycznej Powstanie styczniowe. Pamiętamy po 150. latach wystawę tę obejrzeli uczniowie naszej szkoły. Do Muzeum Okręgowego wybrały się klasy pierwsze: 1 a, z wychowawczynią p. Beatą Chomicz, kl. 1 c, z wychowawczynią p. Ewą Sidorek, kl.1 e, z wychowawczynią p. DanutąWorobiczuk, kl. 1 d, z wychowawczynią p. Jolantą Żukowską i kl. 3 f z wychowawczynią p. Elżbietą Zienda – Żywiczyńską.

Na wystawie znalazły się pamiątki symbolizujące okres manifestacji patriotycznych i żałoby narodowej, ogłoszonej w 1861 roku po krwawo stłumionych przez wojska carskie manifestacjach patriotycznych w Warszawie np. świecznik i portret powstańca, unikatowa biżuteria patriotyczna i symbole religijne. Ukazana została także walka zbrojna, represje popowstaniowe, pamięć i tradycja roku 1863.
Na tle ilustracji bitwy pod Olszanką (z 10 kwietnia 1863 roku) zainscenizowano powstańców styczniowych: kawalerzystę, piechura i żuawa, wyposażonych w oryginalną broń i akcesoria wojenne, ustawiono elementy kuźni powstańczej, w której przekuwano kosy na sztorc oraz przepasane biało-czerwoną wstęgą symbole powstania styczniowego – kosę, pikę i czapkę konfederatkę.

Wystawę wzbogaciła oryginalna i pięknie zachowana broń biała i palna: austriackie sztucery, ładownice, prochownice myśliwskie, wyposażenie powstańców, amunicja powstańcza i rosyjska wykopana z pól bitewnych, guziki z mundurów powstańczych, oryginalne orły z czapek powstańczych, regulamin wojskowy z 1863 roku, odznaki i medale okolicznościowe, obrazy olejne i grafiki o tematyce powstańczej.

Na ekspozycji znalazły się muzealia pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu – kamienica Orsettich, , Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie i kolekcji prywatnych.

W ramach wystawy prezentowana była ekspozycja „Powstanie styczniowe w augustowskiem. Uczestnicy i ich losy” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Suwałkach. Były one oparte o szeroką literaturę przedmiotu i bogatą ikonografię.

Wystawie towarzyszyły lekcje muzealne:
1. "Powstanie styczniowe na Suwalszczyźnie"
2." Jeden mi tylko przystoi strój: czarna sukienka"- powstanie styczniowe w oczach kobiet.