Grupa uczniów z klas IC, IE, IF oraz IIE uczestniczy w ogólnopolskim programie "Szkoła kompetencji przyszłości" - Zwolnieni z Teorii. Program skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych otwartych na nowoczesne i praktyczne metody nauczania. Oparty jest na Metodzie Prawdziwych Projektów, autorskiej adaptacji na polskie warunki metody stworzonej na Harvardzie, tzw. "The field method". Zadaniem uczniów jest działanie w zespole - zaplanowanie oraz wdrażanie własnego projektu społecznego. Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Już po raz dwudziesty pierwszy 21 marca 2019r. z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zorganizowany został przegląd talentów „Prezentacje”. Swoje umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia zaprezentowało dziesięcioro uczniów III LO wraz z przyjaciółmi. Organizatorem tegorocznego konkursu była klasa IA. Opiekun młodzieży: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska.
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Podsumowanie wyników IV części Ligi Matematycznej. Kolejność czołowych miejsc po tym etapie wygląda następująco: 1 miejsce - Rogucka Marlena, 2 miejsce - Omilianowicz Julia, 3 miejsce - Siejwa Damian. Indywidualne wyniki można uzyskać u p. W Makowskiego.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Muzeum Okręgowe w Suwałkach - wrzesień 2013 r.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach od 19 kwietnia do 30 września 2013 roku prezentowało wystawę czasową „Powstanie styczniowe 1863-1864”.

W ramach realizacji innowacji historycznej Powstanie styczniowe. Pamiętamy po 150. latach wystawę tę obejrzeli uczniowie naszej szkoły. Do Muzeum Okręgowego wybrały się klasy pierwsze: 1 a, z wychowawczynią p. Beatą Chomicz, kl. 1 c, z wychowawczynią p. Ewą Sidorek, kl.1 e, z wychowawczynią p. DanutąWorobiczuk, kl. 1 d, z wychowawczynią p. Jolantą Żukowską i kl. 3 f z wychowawczynią p. Elżbietą Zienda – Żywiczyńską.

Na wystawie znalazły się pamiątki symbolizujące okres manifestacji patriotycznych i żałoby narodowej, ogłoszonej w 1861 roku po krwawo stłumionych przez wojska carskie manifestacjach patriotycznych w Warszawie np. świecznik i portret powstańca, unikatowa biżuteria patriotyczna i symbole religijne. Ukazana została także walka zbrojna, represje popowstaniowe, pamięć i tradycja roku 1863.
Na tle ilustracji bitwy pod Olszanką (z 10 kwietnia 1863 roku) zainscenizowano powstańców styczniowych: kawalerzystę, piechura i żuawa, wyposażonych w oryginalną broń i akcesoria wojenne, ustawiono elementy kuźni powstańczej, w której przekuwano kosy na sztorc oraz przepasane biało-czerwoną wstęgą symbole powstania styczniowego – kosę, pikę i czapkę konfederatkę.

Wystawę wzbogaciła oryginalna i pięknie zachowana broń biała i palna: austriackie sztucery, ładownice, prochownice myśliwskie, wyposażenie powstańców, amunicja powstańcza i rosyjska wykopana z pól bitewnych, guziki z mundurów powstańczych, oryginalne orły z czapek powstańczych, regulamin wojskowy z 1863 roku, odznaki i medale okolicznościowe, obrazy olejne i grafiki o tematyce powstańczej.

Na ekspozycji znalazły się muzealia pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu – kamienica Orsettich, , Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie i kolekcji prywatnych.

W ramach wystawy prezentowana była ekspozycja „Powstanie styczniowe w augustowskiem. Uczestnicy i ich losy” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Suwałkach. Były one oparte o szeroką literaturę przedmiotu i bogatą ikonografię.

Wystawie towarzyszyły lekcje muzealne:
1. "Powstanie styczniowe na Suwalszczyźnie"
2." Jeden mi tylko przystoi strój: czarna sukienka"- powstanie styczniowe w oczach kobiet.