Grupa uczniów z klas IC, IE, IF oraz IIE uczestniczy w ogólnopolskim programie "Szkoła kompetencji przyszłości" - Zwolnieni z Teorii. Program skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych otwartych na nowoczesne i praktyczne metody nauczania. Oparty jest na Metodzie Prawdziwych Projektów, autorskiej adaptacji na polskie warunki metody stworzonej na Harvardzie, tzw. "The field method". Zadaniem uczniów jest działanie w zespole - zaplanowanie oraz wdrażanie własnego projektu społecznego. Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Już po raz dwudziesty pierwszy 21 marca 2019r. z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zorganizowany został przegląd talentów „Prezentacje”. Swoje umiejętności w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia zaprezentowało dziesięcioro uczniów III LO wraz z przyjaciółmi. Organizatorem tegorocznego konkursu była klasa IA. Opiekun młodzieży: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska.
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Podsumowanie wyników IV części Ligi Matematycznej. Kolejność czołowych miejsc po tym etapie wygląda następująco: 1 miejsce - Rogucka Marlena, 2 miejsce - Omilianowicz Julia, 3 miejsce - Siejwa Damian. Indywidualne wyniki można uzyskać u p. W Makowskiego.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Idziemy na film o powstaniu styczniowym

W dniach 4 i 5 marca 2013r. cała społeczność naszej szkoły udała się do kina Lumiere, gdzie obejrzała film „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Akcja filmu rozgrywa się w roku 1863 na ziemiach zaboru rosyjskiego. Bohaterem "Szwadronu" jest pochodzący ze szlacheckiej rosyjskiej rodziny młody baron Fiodor Jeremin /Radosław Pazura/. Wstępuje on na ochotnika do szwadronu dragonów - chce zaimponować dziewczynie i zgłasza się do oddziału wysłanego do stłumienia powstania styczniowego.

Film jest opowieścią o powstaniu widzianym z perspektywy młodego oficera rosyjskiego, dowódcy szwadronu, który jest zmuszony uczestniczyć nie tylko w walce z oddziałami powstańczymi, ale też w represjach stosowanych wobec narodu polskiego. Obserwuje postawy swoich przełożonych, np. rotmistrza Dobrowolskiego, zrusyfikowanego Polaka, który wyróżnia się największym okrucieństwem wobec miejscowej ludności /Janusza Gajosa, rola nagrodzona za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 1992/ oraz waleczność i determinację powstańców (pułkownika Markowskiego /Jan Machulski/), ludności popierającej powstanie (np. młody Żyd Symcha /Wojciech Klata/, córka zarządcy majątku Emilia Petersówna /Katarzyna Łochowska/, stary wiarus Błażej /Franciszek Pieczka/).
Fabuła tego filmu będzie podstawą w ćwiczeniu, na lekcji języka polskiego, umiejętności pisania recenzji i charakterystyki porównawczej postaci.

Prace zostały napisane pod kierunkiem prof. Danuty Worobiczuk przez Mariolę Karaś,
Justynę Rakowską,  Olę Interewicz.

Wystawa: "Powstanie styczniowe w województwie augustowskim"

15 marca 2013 r. w Archiwum Państwowym w Suwałkach uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy poświęconej 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Wystawa Powstanie styczniowe w województwie augustowskim. Uczestnicy i ich losy/1863m. sukilimodalyviaiAugustavovaivadijojeirjulikimaizostała przygotowana we współpracy z archiwami Litwy.

Wystawie towarzyszyły rozmowy między prof. Władysławem Stępniakiem, Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych a dr Ramojusem Kraujelisem, Naczelnym Archiwistą Litwy. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele archiwów polskich i litewskich z Suwałk, Białegostoku, Wilna, Kowna i Mariampola. Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy archiwalnej między Polską a Litwą. Podczas uroczystości dokonano również obustronnej wymiany mikrofilmów materiałów archiwalnych z zasobów polskich i litewskich archiwów.

Na wystawie zaprezentowano między innymi listy, dokumenty i paszporty uczestników powstania, pisma do władz miejskich, a także instrukcje dla więzień i zakładów karnych Królestwa Polskiego (obejmujące przepisy dotyczące zsyłki na Sybir) oraz akty zgonu powstańców w województwie augustowskim.

Podczas uroczystości zaprezentowana została także wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie Mors sola victris, gloria victis. Śmierć jedynym zwycięzcą, chwała zwyciężonym. Celem obu wystaw jest przypomnienie tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń z lat1863 – 1864, sylwetek ludzi, żyjących w tym trudnym czasie i utrwalenie pamięci o zrywie niepodległościowym Polaków, który objął szerokie warstwy polskiego społeczeństwa.