Dnia 22 października 2018 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego” we współpracy z Fundacją "DKMS". Po tematycznej prelekcji, która odbyła się na 4 godzinie lekcyjnej na sali gimnastycznej, osoby w wieku 18-55 lat miały możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku.
Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki wpisują się w projekt obchodów 100 lat Niepodległej realizowany w III LO w Suwałkach w roku szkolnym 2018/2019 i stanowią ważny element kształtowania patriotycznych postaw młodzieży. Autorka projektu: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Idziemy na film o powstaniu styczniowym

W dniach 4 i 5 marca 2013r. cała społeczność naszej szkoły udała się do kina Lumiere, gdzie obejrzała film „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Akcja filmu rozgrywa się w roku 1863 na ziemiach zaboru rosyjskiego. Bohaterem "Szwadronu" jest pochodzący ze szlacheckiej rosyjskiej rodziny młody baron Fiodor Jeremin /Radosław Pazura/. Wstępuje on na ochotnika do szwadronu dragonów - chce zaimponować dziewczynie i zgłasza się do oddziału wysłanego do stłumienia powstania styczniowego.

Film jest opowieścią o powstaniu widzianym z perspektywy młodego oficera rosyjskiego, dowódcy szwadronu, który jest zmuszony uczestniczyć nie tylko w walce z oddziałami powstańczymi, ale też w represjach stosowanych wobec narodu polskiego. Obserwuje postawy swoich przełożonych, np. rotmistrza Dobrowolskiego, zrusyfikowanego Polaka, który wyróżnia się największym okrucieństwem wobec miejscowej ludności /Janusza Gajosa, rola nagrodzona za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 1992/ oraz waleczność i determinację powstańców (pułkownika Markowskiego /Jan Machulski/), ludności popierającej powstanie (np. młody Żyd Symcha /Wojciech Klata/, córka zarządcy majątku Emilia Petersówna /Katarzyna Łochowska/, stary wiarus Błażej /Franciszek Pieczka/).
Fabuła tego filmu będzie podstawą w ćwiczeniu, na lekcji języka polskiego, umiejętności pisania recenzji i charakterystyki porównawczej postaci.

Prace zostały napisane pod kierunkiem prof. Danuty Worobiczuk przez Mariolę Karaś,
Justynę Rakowską,  Olę Interewicz.

Wystawa: "Powstanie styczniowe w województwie augustowskim"

15 marca 2013 r. w Archiwum Państwowym w Suwałkach uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy poświęconej 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Wystawa Powstanie styczniowe w województwie augustowskim. Uczestnicy i ich losy/1863m. sukilimodalyviaiAugustavovaivadijojeirjulikimaizostała przygotowana we współpracy z archiwami Litwy.

Wystawie towarzyszyły rozmowy między prof. Władysławem Stępniakiem, Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych a dr Ramojusem Kraujelisem, Naczelnym Archiwistą Litwy. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele archiwów polskich i litewskich z Suwałk, Białegostoku, Wilna, Kowna i Mariampola. Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy archiwalnej między Polską a Litwą. Podczas uroczystości dokonano również obustronnej wymiany mikrofilmów materiałów archiwalnych z zasobów polskich i litewskich archiwów.

Na wystawie zaprezentowano między innymi listy, dokumenty i paszporty uczestników powstania, pisma do władz miejskich, a także instrukcje dla więzień i zakładów karnych Królestwa Polskiego (obejmujące przepisy dotyczące zsyłki na Sybir) oraz akty zgonu powstańców w województwie augustowskim.

Podczas uroczystości zaprezentowana została także wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie Mors sola victris, gloria victis. Śmierć jedynym zwycięzcą, chwała zwyciężonym. Celem obu wystaw jest przypomnienie tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń z lat1863 – 1864, sylwetek ludzi, żyjących w tym trudnym czasie i utrwalenie pamięci o zrywie niepodległościowym Polaków, który objął szerokie warstwy polskiego społeczeństwa.