Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20".
Juvenes Translatores - Konkurs na najlepszych młodych tłumaczy w Unii Europejskiej. 21 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się konkurs tłumaczeniowy "Juvenes Translatores", którego organizatorem jest Dyrekcja Generalna ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej. Jest to międzynarodowy konkurs, do którego zostało wybranych tylko 51 szkół z Polski, w tym nasza. Opiekun młodzieży: Michał Sośnicki
Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki wpisują się w projekt obchodów 100 lat Niepodległej realizowany w III LO w Suwałkach w roku szkolnym 2018/2019 i stanowią ważny element kształtowania patriotycznych postaw młodzieży. Autorka projektu: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
W dniach 25 - 29 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje w Międzynarodowym Konkursie Pix Programming Challenge 2019. Do Półfinałów konkursu, które odbędą się 5 grudnia 2019 r., zakwalifikowało się 19 uczniów klas: 1PodA i 2A. Uczestnicy w trakcie Półfinałów muszą rozwiązać Zadania. W tym etapie organizator przyjmuje 2 kryteria oceny - ilość poprawnie rozwiązanych zadań oraz łączny czas w jakim zadania zostaną rozwiązane. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w kategoriach: krajobraz oraz fauna i flora "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym".
Dnia 22 października 2018 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego” we współpracy z Fundacją "DKMS". Po tematycznej prelekcji, która odbyła się na 4 godzinie lekcyjnej na sali gimnastycznej, osoby w wieku 18-55 lat miały możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

Projekt międzynarodowy

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach - Humboldtschule Hannover

Sprawozdanie ze Spotkania Polsko-Niemieckiego Suwałki-Hannover w Krzyżowej k/Wrocławia w terminie 10-15.06.2013r.

Cele
- Wspólne poznawanie historii Polska-Niemcy
- Lekcja historii poprzez działanie
- Poznawanie nowych kultur
- Przełamywanie stereotypów
- Poszerzanie kontaktów
- Wymiana doświadczeń
- Przełamywanie barier językowych
- Kształcenie umiejętności językowych
- Poznawanie zabytków Dolnego Śląska i Groß Rosen
- Promocja szkoły i miasta

- Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie
- Humboltschule w Hannoverze
- Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego
- Urząd Miejski w Suwałkach

Uczestnicy porozumiewali się w języku niemieckim, angielskim i polskim. Komunikacja językowa przebiegała bardzo dobrze. Uczestnicy przygotowywali przed spotkaniem prezentacje szkoły, miasta i regionu, krótki program artystyczny, obejrzeli film „Lista Schindlera” oraz doskonali umiejętności językowe. Cele projektu zostały zrealizowane.
Młodzież polska i niemiecka mogła poznawać się i nawiązywać kontakty podczas wspólnych zajęć w grupach polsko-niemieckich, wspólnych wycieczek, w czasie wolnym, podczas ogniska, dyskoteki i wspólnych posiłków. W ostatnich dniach projektu młodzież polska i niemiecka, a także zespół prowadzący stanowili jedną zaprzyjaźnioną grupę.
Spotkanie w Krzyżowej było dla młodzieży szansą sprawdzenia swoich umiejętności intelektualnych i językowych, wyrównywania szans oraz przełamywania stereotypów w stosunku do innych kultur, poznawania tych kultur oraz nawiązywania kontaktów.

Zarówno polska jak niemiecka strona otrzymała wsparcie merytoryczne ze strony Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Wsparcie finansowe otrzymaliśmy ze strony Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz rady Rodziców przy Zespole Szkół nr 1.
Obydwie strony postanowiły kontynuować współpracę międzynarodową.

Opiekun młodzieży: prof. Hanna Sobolewska - Prędyś, prof. Adam Kozłowski

Szkoły uczestniczące w projekcie