Grupa uczniów z klas IC, IE, IF oraz IIE uczestniczy w ogólnopolskim programie "Szkoła kompetencji przyszłości" - Zwolnieni z Teorii. Program skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych otwartych na nowoczesne i praktyczne metody nauczania. Oparty jest na Metodzie Prawdziwych Projektów, autorskiej adaptacji na polskie warunki metody stworzonej na Harvardzie, tzw. "The field method". Zadaniem uczniów jest działanie w zespole - zaplanowanie oraz wdrażanie własnego projektu społecznego. Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Wystawa Juliusza i Wojciecha Kossaków w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Ponad 60 obrazów Juliusza i Wojciecha Kossaków mogliśmy oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach na wystawie pt. „Juliusz Kossak 1824–1899. Wojciech Kossak 1856–1942”. Z wystawą, która była prezentowana wcześniej w Rapperswil w Szwajcarii oraz w Paryżu, mogły się zapoznać klasy pierwsze w ramach przedmiotu "Wiedza o Kulturze". Opiekunowie młodzieży: Joanna Domuracka i Małgorzata Tomczak
W poszukiwaniu wpływów meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo, na współczesną kulturę i sztukę, klasa IIID i IID odwiedziły wystawę w Suwalskim Ośrodku Kultury "Frida Kahlo - Przenikanie". Opiekun młodzieży: Justyna Oberman
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Strona www.suwalkinaszapasja.cba.pl została stworzona dla pasjonatów historii Suwałk. Funkcjonuje jako dodatek do strony Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach. W założeniu jest platformą dla uczniów, którzy interesują się przeszłością regionu.
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w kategorii krajobraz "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym".
Pogotowie Maturalne 2019 to już siódma edycja akcji PWSZ w Suwałkach. Organizujemy kursy skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (30 godzin z poszczególnych przedmiotów), które rozpoczynają się w drugim tygodniu ferii. W ubiegłym roku z Pogotowia Maturalnego skorzystało ok 300 uczniów.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Zapraszamy do wzięcia udziału w XVII edycji Konkursu Grafiki Komputerowej "Plamka '19". ETAP PIERWSZY polega na dostarczeniu lub przesłaniu przez uczestnika do dnia 11 marca 2019 r. pracy na temat: - " Wśród gwiazd". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

 

  

 EN


VIII Mistrzostwa Pierwszej pomocy Przedmedycznej

Zatrucie czadem, amputacja, podtopienie, poparzenie chemiczne, porażenie prądem to wypadki zagrażające życiu. Jak sobie z nimi radzić? Młodzież III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach ratowała zdrowie i życie poszkodowanych, udzielając pomocy na miejscu wypadku. Już po raz ósmy odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy III LO.

Miejsce: Laboratorium Analiz Medycznych w Parku Naukowo- Technologicznym,

organizator: Robert Pałka, sędziowie: studenci PWSZ w Suwałkach pod opieką Elżbiety Milewskiej,

opiekun młodzieży - Katarzyna Witkowska.

Zwycięska drużyna - uczniowie kl. 2c będą reprezentować szkołę w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK.

 


4 marca 2016 r. odbyły się

VII MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W SUWAŁKACH

  Mistrzostwa dają uczniom możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w praktyce, w symulowanych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.Uczniowie biorący udział w ćwiczeniach na poszczególnych stacjach pozoracyjnych mają szansę podejmować świadome wybory i ponosić za nie odpowiedzialność. Mistrzostwa kształcą w uczniach odruch reagowania na otoczenie, umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, komunikacji w grupie, a  także dają możliwość doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Dzięki mistrzostwom rozpowszechniamy ideę bezinteresownego niesienia pomocy oraz realizujemy cele profilaktyczne i zdrowotne, zawarte w statucie oraz programie wychowawczym szkoły.

  Po raz pierwszy Mistrzostwa dla uczniów III LO organizowane będą w  oparciu o Laboratorium Symulacji Medycznych w Parku   Naukowo-Technologicznym.

 W zawodach udział wzięło 11 drużyn z klas pierwszych i drugich.  

Zwyciężyła drużyna TLEN z kl. 2c w składzie:

Maciej Cichanowicz,  Jadwiga Kowalska, Agnieszka Kowalska, Paulina Dębowska, Aleksandra Pietrewicz.

Uczniowie ci będą reprezentować szkołę w XXIV Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK.

Organizatorzy: Katarzyna Witkowska we współpracy z Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach.


VI Mistrzostwa III Liceum Ogólnokształcącego w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dnia 24 marca 2015 roku, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach odbywają się VI MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ.
Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się dziewięć czteroosobowych drużyn. Drużyny te składają się z uczniów klas pierwszych i trzecich naszego liceum.
Pierwsza pomoc to podjęcie przez świadków lub uczestników wypadku prostych i natychmiastowych czynności ratowniczych, jeszcze przed przyjazdem karetki. Celem jej udzielania jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko moralnym, ale i prawnym obowiązkiem każdego świadka, uczestnika i sprawcy zdarzenia. Dlatego już po raz piąty uczniowie naszej szkoły mogli ćwiczyć i sprawdzać swoje umiejętności w zakresie działań ratujących życie.
Akcja przygotowana została przez klasy: II d i II e, pod opieką Pani Katarzyny Witkowskiej. Mistrzostwa składały się z testu teoretycznego, który zaliczyć musiał każdy zawodnik, oraz ze sprawdzianu umiejętności praktycznych, do którego zaadoptowano sześć stacji pozoracyjnych (m. in. upadek ze schodów, omdlenie, pobicie).  Stacje te rozmieszczone były na terenie budynku szkoły. Każda z nich wymagała umiejętności udzielenia pierwszej pomocy.

Do stacji przydzieleni zostali ratownicy z PWSZ w Suwałkach, których zadaniem było ocenienie drużyn uczestniczących w rywalizacji. Wszystko odbyło się sprawnie, każdy dopilnował swoich obowiązków, nie było problemów organizacyjnych. Wszystkie drużyny spisały się świetnie, jednak jedynie trzy, które uzyskały największą liczbę punktów, zostały nagrodzone. Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZS nr 1.  W tej edycji trzy pierwsze miejsca przypadły drużynom z klasy 1c – medycznej.
Wszyscy uczestniczący w mistrzostwach bawili się świetnie, jednak warto pamiętać, o tym, że przez zabawę zaliczyli również ważny egzamin, który
w przyszłości może im pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.
Pierwsze miejsce w rywalizacji zajął zespół z klasy 1c „TLEN” w składzie: Maciej Cichanowicz,  Agnieszka Kowalska,  Jadwiga Kowalska, Aleksandra Pietrewicz, Paulina Dębowska.

Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę w XXII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża 17 kwietnia 2015 r.

Wyniki
Galeria zdjęć: VI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy


V Mistrzostwa III Liceum Ogólnokształcącego w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dnia 24 stycznia 2014 roku, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach odbyły się V MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ.
Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się dwanaście czteroosobowych drużyn. Drużyny te składały się z uczniów klas pierwszych i trzecich naszego liceum.

Pierwsza pomoc to podjęcie przez świadków lub uczestników wypadku prostych i natychmiastowych czynności ratowniczych, jeszcze przed przyjazdem karetki.
Celem jej udzielania jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko moralnym, ale i prawnym obowiązkiem każdego świadka, uczestnika i sprawcy zdarzenia. Dlatego już po raz piąty uczniowie naszej szkoły mogli ćwiczyć i sprawdzać swoje umiejętności w zakresie działań ratujących życie.

Akcja przygotowana została przez klasę III d przy pomocy ucznia III a, pod opieką Pani Katarzyny Witkowskiej.
Mistrzostwa składały się z testu teoretycznego, który zaliczyć musiał każdy zawodnik, oraz ze sprawdzianu umiejętności praktycznych, do którego zaadoptowano sześć stacji pozoracyjnych (m. in. upadek ze schodów, omdlenie, pobicie). Stacje te rozmieszczone były na terenie budynku szkoły. Każda z nich wymagała umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Do stacji przydzieleni zostali ratownicy z PWSZ w Suwałkach, których zadaniem było ocenienie drużyn uczestniczących w rywalizacji. Wszystko odbyło się sprawnie, każdy dopilnował swoich obowiązków, nie było problemów organizacyjnych. Wszystkie drużyny spisały się świetnie, jednak jedynie trzy, które uzyskały największą liczbę punktów, zostały nagrodzone. Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZS nr 1.

Wszyscy uczestniczący w mistrzostwach bawili się świetnie, jednak warto pamiętać, o tym, że przez zabawę zaliczyli również ważny egzamin, który w przyszłości może im pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.

Pierwsze miejsce w rywalizacji zajął zespół z klasy 3b „B Medic” w składzie: Klaudia Jarzębska, Dominik Banialis, Bartek Sawicki i Łukasz Pawłowski. Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę w XXII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.


 IV Mistrzostwa III Liceum Ogólnokształcącego w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dnia 27 lutego 2013 roku, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach odbyły się IV MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ. Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się dziesięć czteroosobowych drużyn. Drużyny te składały się z uczniów klas pierwszych i trzecich naszego liceum.

Pierwsza pomoc to podjęcie przez świadków lub uczestników wypadku prostych i natychmiastowych czynności ratowniczych, jeszcze przed przyjazdem karetki. Celem jej udzielania jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.

Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko moralnym, ale i prawnym obowiązkiem każdego świadka, uczestnika i sprawcy zdarzenia. Dlatego już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły mogli ćwiczyć i sprawdzać swoje umiejętności w zakresie działań ratujących życie.

Akcja przygotowana została przez klasę II d przy pomocy osób z klas: II c, II a i III a,
pod opieką Pani Katarzyny Witkowskiej.


Mistrzostwa składały się z testu teoretycznego, który zaliczyć musiał każdy zawodnik, oraz ze sprawdzianu umiejętności praktycznych, do którego zaadoptowano sześć stacji pozoracyjnych (m. in. upadek ze schodów, omdlenie, pobicie).

Stacje te rozmieszczone były na terenie budynku szkoły. Każda z nich wymagała umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Do stacji przydzieleni zostali ratownicy z PWSZ w Suwałkach, których zadaniem było ocenienie drużyn uczestniczących w rywalizacji. Wszystko odbyło się sprawnie, każdy dopilnował swoich obowiązków, nie było problemów organizacyjnych. Wszystkie drużyny spisały się świetnie, jednak jedynie trzy, które uzyskały największą liczbę punktów, zostały nagrodzone. Wyróżniona została też uczennica z najlepszym wynikiem z testu teoretycznego.

Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZS nr 1
Wszyscy uczestniczący w mistrzostwach bawili się świetnie, jednak warto pamiętać, o tym, że przez zabawę zaliczyli również ważny egzamin, który w przyszłości może im pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.


 III Mistrzostwa III Liceum Ogólnokształcącego w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

W dniu 16 lutego 2012r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa III Liceum Ogólnokształcącego w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Do udziału zaproszeni zostali uczniowie klas trzecich. Mistrzostwa obejmują test pisemny oraz zadania praktyczne w postaci dziewięciu stacji pozoracyjnych.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej zostały zorganizowane by:
- Wykształcić w uczniach odruch reagowania na otoczenie,
- Nauczyć udzielania Pierwszej Pomocy,
- Rozpowszechnić ideę bezinteresownego niesienia pomocy,
- Zrealizować cele profilaktyczne zawarte w statucie szkolnym,
- Umożliwić zdobycie umiejętności praktycznych,
- Nauczyć podejmowania świadomych wyborów oraz ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny,
- Zorganizować zajęcia dodatkowe, będące alternatywą w stosunku do typowych zajęć szkolnych,
- Wykształcić umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach,
- Oswoić uczestników mistrzostw z psychologią tłumu,
- Wykształcić w uczestnikach czerwonokrzyską zasadę bezstronności: udzielania pomocy najbardziej potrzebującym bez względu na wiek, wygląd, rasę ofiary, jej przekonania polityczne, pozycję społeczną,
- Wykształcić u uczestników umiejętność komunikacji międzyludzkiej.

Organizatorzy Mistrzostw:
- Pani Alicja Węsierska - Kwiecień - Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach,
- Pani Katarzyna Witkowska - nauczycielka Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach,
- Paweł Kiślak i Daniel Kapliński - uczniowie klasy IIIB

Wykonanie zadań przez uczniów na stacjach pozoracyjnych oceniali:
- lekarze,
- nauczyciele przysposobienia obronnego,
- ratownicy medyczni,
- młodzież wyszkolona w Programie Stowarzyszenia Przyjazne Sejny oraz Polskiej Rady Resuscytacji BLS/AED (Kurs BLS /Basic Life Support/ i AED /Automated External Defibrillation/ kurs European Resuscitation Council /ERC/ i Polskiej Rady Resuscytacji).


 

Galeria zdjęć

 

Print Download