Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki wpisują się w projekt obchodów 100 lat Niepodległej realizowany w III LO w Suwałkach w roku szkolnym 2018/2019 i stanowią ważny element kształtowania patriotycznych postaw młodzieży. Autorka projektu: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Strona www.suwalkinaszapasja.cba.pl została stworzona dla pasjonatów historii Suwałk. Funkcjonuje jako dodatek do strony Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach. W założeniu jest platformą dla uczniów, którzy interesują się przeszłością regionu.
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w kategorii krajobraz "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym".
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

 

   


X Mistrzostwa Pierwszej pomocy Przedmedycznej
Już po raz dziesiąty z inicjatywy Katarzyny Witkowskiej odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy III LO. Tym razem spotkanie miało miejsce się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. W rywalizacji brało udział siedem zespołów, sześć z III LO oraz jeden gościnnie z warszawskiego gimnazjum. Drużyny miały wykazać się wiedzą podczas testu i umiejętnościami na siedmiu stacjach pozoracyjnych. Jak co roku Mistrzostwa dały uczniom możliwość doskonalenia umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, a także uczestniczenia w nietypowych zajęciach poza szkołą. (2019r.)
Skład drużyn i zdobyte miejsca:
 

Nazwa

Skład

klasa

miejsce

Punkty

 

RATUJEMY

Klaudia Rejterada

Diana Marcinkiewicz

Joanna Grzyb

Karolina Michałowska

Gabriela Byro

Kl. 1 e

 

 

 

kl. 1b

 

 

 

203

 

SOS   EKIPA OD PIERWSZEJ POMOCY

Paulina Różyńska 

Anna Piskorz

Kamil Górski

Michalina Koprowska

Aleksandra Rzadkowska

Kl. 1b

 

 

 

kl. 1a

 

3

 

 

 

258

 

 

BANDAŻ

Michał Markowski

Weronika Janczewska

Urszula Topolska

Patrycja Bożewicz

Rafał Stefański

Kl. 2 c

 

1

 

 

 

286

 

ERYTROCYTY

Piotr Bobowicz

Zuzanna Barszczewska

Anna Andruszkiewicz

Magdalena Gładczuk

Marlena Ołdyńska

Kl. 1 c

 

 

 

212

 

AORTA

Rafał Dwojakowski

Zbyszek Mackiewicz

Łukasz Zalewski

Maryla Perkowska

Kacper Słowikowski

Kl. 1 c

 

 

 

238

 

TĘTNICE

Dominik Żyła

Julia Kozłowska

Anna Kardel

Zuzanna Chodkiewicz

Patryk Kwiatkowski

Kl. 2 c

 

 

2f

2b

 

2

 

 

264

 
 
Zwycięski zespół będzie reprezentował szkołę w rywalizacji miejskiej - Zawody PCK.

VIII Mistrzostwa Pierwszej pomocy Przedmedycznej
Zatrucie czadem, amputacja, podtopienie, poparzenie chemiczne, porażenie prądem to wypadki zagrażające życiu. Jak sobie z nimi radzić? Młodzież III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach ratowała zdrowie i życie poszkodowanych, udzielając pomocy na miejscu wypadku. Już po raz ósmy odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy III LO.
Miejsce: Laboratorium Analiz Medycznych w Parku Naukowo- Technologicznym,
organizator: Robert Pałka, sędziowie: studenci PWSZ w Suwałkach pod opieką Elżbiety Milewskiej,
opiekun młodzieży - Katarzyna Witkowska.
Zwycięska drużyna - uczniowie kl. 2c będą reprezentować szkołę w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK.
 

 
VII Mistrzostwa Pierwszej pomocy Przedmedycznej
Mistrzostwa dają uczniom możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w praktyce, w symulowanych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.Uczniowie biorący udział w ćwiczeniach na poszczególnych stacjach pozoracyjnych mają szansę podejmować świadome wybory i ponosić za nie odpowiedzialność. Mistrzostwa kształcą w uczniach odruch reagowania na otoczenie, umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, komunikacji w grupie, a  także dają możliwość doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Dzięki mistrzostwom rozpowszechniamy ideę bezinteresownego niesienia pomocy oraz realizujemy cele profilaktyczne i zdrowotne, zawarte w statucie oraz programie wychowawczym szkoły. (4 marca 2016 r. )
Po raz pierwszy Mistrzostwa dla uczniów III LO organizowane będą w  oparciu o Laboratorium Symulacji Medycznych w Parku   Naukowo-Technologicznym.  W zawodach udział wzięło 11 drużyn z klas pierwszych i drugich.  
Zwyciężyła drużyna TLEN z kl. 2c w składzie:
Maciej Cichanowicz,  Jadwiga Kowalska, Agnieszka Kowalska, Paulina Dębowska, Aleksandra Pietrewicz.
Uczniowie ci będą reprezentować szkołę w XXIV Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK.
Organizatorzy: Katarzyna Witkowska we współpracy z Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach.

VI Mistrzostwa Pierwszej pomocy Przedmedycznej
 
Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się dziewięć czteroosobowych drużyn. Drużyny te składają się z uczniów klas pierwszych i trzecich naszego liceum. Pierwsza pomoc to podjęcie przez świadków lub uczestników wypadku prostych i natychmiastowych czynności ratowniczych, jeszcze przed przyjazdem karetki. Celem jej udzielania jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko moralnym, ale i prawnym obowiązkiem każdego świadka, uczestnika i sprawcy zdarzenia. Dlatego już po raz piąty uczniowie naszej szkoły mogli ćwiczyć i sprawdzać swoje umiejętności w zakresie działań ratujących życie. Akcja przygotowana została przez klasy: II d i II e, pod opieką Pani Katarzyny Witkowskiej. Mistrzostwa składały się z testu teoretycznego, który zaliczyć musiał każdy zawodnik, oraz ze sprawdzianu umiejętności praktycznych, do którego zaadoptowano sześć stacji pozoracyjnych (m. in. upadek ze schodów, omdlenie, pobicie).  Stacje te rozmieszczone były na terenie budynku szkoły. Każda z nich wymagała umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Do stacji przydzieleni zostali ratownicy z PWSZ w Suwałkach, których zadaniem było ocenienie drużyn uczestniczących w rywalizacji. Wszystko odbyło się sprawnie, każdy dopilnował swoich obowiązków, nie było problemów organizacyjnych. Wszystkie drużyny spisały się świetnie, jednak jedynie trzy, które uzyskały największą liczbę punktów, zostały nagrodzone. Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZS nr 1.  W tej edycji trzy pierwsze miejsca przypadły drużynom z klasy 1c – medycznej. (24 marca 2015 r.)
Wszyscy uczestniczący w mistrzostwach bawili się świetnie, jednak warto pamiętać, o tym, że przez zabawę zaliczyli również ważny egzamin, który w przyszłości może im pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.
Pierwsze miejsce w rywalizacji zajął zespół z klasy 1c „TLEN” w składzie: Maciej Cichanowicz,  Agnieszka Kowalska,  Jadwiga Kowalska, Aleksandra Pietrewicz, Paulina Dębowska.
Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę w XXII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża 17 kwietnia 2015 r.

V Mistrzostwa Pierwszej pomocy Przedmedycznej
 
Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się dwanaście czteroosobowych drużyn. Drużyny te składały się z uczniów klas pierwszych i trzecich naszego liceum. Pierwsza pomoc to podjęcie przez świadków lub uczestników wypadku prostych i natychmiastowych czynności ratowniczych, jeszcze przed przyjazdem karetki. Celem jej udzielania jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko moralnym, ale i prawnym obowiązkiem każdego świadka, uczestnika i sprawcy zdarzenia. Dlatego już po raz piąty uczniowie naszej szkoły mogli ćwiczyć i sprawdzać swoje umiejętności w zakresie działań ratujących życie. Akcja przygotowana została przez klasę III d przy pomocy ucznia III a, pod opieką Pani Katarzyny Witkowskiej. Mistrzostwa składały się z testu teoretycznego, który zaliczyć musiał każdy zawodnik, oraz ze sprawdzianu umiejętności praktycznych, do którego zaadoptowano sześć stacji pozoracyjnych (m. in. upadek ze schodów, omdlenie, pobicie). Stacje te rozmieszczone były na terenie budynku szkoły. Każda z nich wymagała umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Do stacji przydzieleni zostali ratownicy z PWSZ w Suwałkach, których zadaniem było ocenienie drużyn uczestniczących w rywalizacji. Wszystko odbyło się sprawnie, każdy dopilnował swoich obowiązków, nie było problemów organizacyjnych. Wszystkie drużyny spisały się świetnie, jednak jedynie trzy, które uzyskały największą liczbę punktów, zostały nagrodzone. Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZS nr 1. Wszyscy uczestniczący w mistrzostwach bawili się świetnie, jednak warto pamiętać, o tym, że przez zabawę zaliczyli również ważny egzamin, który w przyszłości może im pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.
Pierwsze miejsce w rywalizacji zajął zespół z klasy 3b „B Medic” w składzie: Klaudia Jarzębska, Dominik Banialis, Bartek Sawicki i Łukasz Pawłowski. Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę w XXII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.(24 stycznia 2014r.)
 

IV Mistrzostwa Pierwszej pomocy Przedmedycznej
Dnia 27 lutego 2013 roku, w III Liceum Ogólnokształcącym im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach odbyły się IV MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ. Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się dziesięć czteroosobowych drużyn. Drużyny te składały się z uczniów klas pierwszych i trzecich naszego liceum. Pierwsza pomoc to podjęcie przez świadków lub uczestników wypadku prostych i natychmiastowych czynności ratowniczych, jeszcze przed przyjazdem karetki. Celem jej udzielania jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko moralnym, ale i prawnym obowiązkiem każdego świadka, uczestnika i sprawcy zdarzenia. Dlatego już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły mogli ćwiczyć i sprawdzać swoje umiejętności w zakresie działań ratujących życie. Akcja przygotowana została przez klasę II d przy pomocy osób z klas: II c, II a i III a, pod opieką Pani Katarzyny Witkowskiej. Mistrzostwa składały się z testu teoretycznego, który zaliczyć musiał każdy zawodnik, oraz ze sprawdzianu umiejętności praktycznych, do którego zaadoptowano sześć stacji pozoracyjnych (m. in. upadek ze schodów, omdlenie, pobicie). Stacje te rozmieszczone były na terenie budynku szkoły. Każda z nich wymagała umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Do stacji przydzieleni zostali ratownicy z PWSZ w Suwałkach, których zadaniem było ocenienie drużyn uczestniczących w rywalizacji. Wszystko odbyło się sprawnie, każdy dopilnował swoich obowiązków, nie było problemów organizacyjnych. Wszystkie drużyny spisały się świetnie, jednak jedynie trzy, które uzyskały największą liczbę punktów, zostały nagrodzone. Wyróżniona została też uczennica z najlepszym wynikiem z testu teoretycznego. Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZS nr 1. Wszyscy uczestniczący w mistrzostwach bawili się świetnie, jednak warto pamiętać, o tym, że przez zabawę zaliczyli również ważny egzamin, który w przyszłości może im pomóc w ratowaniu ludzkiego życia.

III Mistrzostwa Pierwszej pomocy Przedmedycznej
W dniu 16 lutego 2012r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa III Liceum Ogólnokształcącego w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Do udziału zaproszeni zostali uczniowie klas trzecich. Mistrzostwa obejmują test pisemny oraz zadania praktyczne w postaci dziewięciu stacji pozoracyjnych. 
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej zostały zorganizowane by:
- Wykształcić w uczniach odruch reagowania na otoczenie,
- Nauczyć udzielania Pierwszej Pomocy,
- Rozpowszechnić ideę bezinteresownego niesienia pomocy,
- Zrealizować cele profilaktyczne zawarte w statucie szkolnym,
- Umożliwić zdobycie umiejętności praktycznych,
- Nauczyć podejmowania świadomych wyborów oraz ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny,
- Zorganizować zajęcia dodatkowe, będące alternatywą w stosunku do typowych zajęć szkolnych,
- Wykształcić umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach,
- Oswoić uczestników mistrzostw z psychologią tłumu,
- Wykształcić w uczestnikach czerwonokrzyską zasadę bezstronności: udzielania pomocy najbardziej potrzebującym bez względu na wiek, wygląd, rasę ofiary, jej przekonania polityczne, pozycję społeczną,
- Wykształcić u uczestników umiejętność komunikacji międzyludzkiej.
Organizatorzy Mistrzostw:
- Pani Alicja Węsierska - Kwiecień - Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach,
- Pani Katarzyna Witkowska - nauczycielka Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach,
- Paweł Kiślak i Daniel Kapliński - uczniowie klasy IIIB
 Wykonanie zadań przez uczniów na stacjach pozoracyjnych oceniali:
- lekarze,
- nauczyciele przysposobienia obronnego,
- ratownicy medyczni,
- młodzież wyszkolona w Programie Stowarzyszenia Przyjazne Sejny oraz Polskiej Rady Resuscytacji BLS/AED (Kurs BLS /Basic Life Support/ i AED /Automated External Defibrillation/ kurs European Resuscitation Council /ERC/ i Polskiej Rady Resuscytacji).

 

Galeria zdjęć

 

Print Download