Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!
Nasze siatkarki z pasmem zwycięstw w II lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej. W rozegranym 7 marca 2024 r. kolejnym turnieju pokonały 2:1 zespół z Bielska Podlaskiego i 2:0 zespół z Hajnówki. Kolejny turniej zostanie rozegrany u nas - w III LO.
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
W poniedziałek (18 marca 2024) o 10:20 zapraszamy WSZYSTKIE klasy na salę gimnastyczną, w celu zrobienia zdjęć z kolorowych skarpetek, aby okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa.
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach (1991- 2011)

Nowocześnie - informatyka i ekologia

Nadal pracowaliśmy nad rozbudowaniem oferty edukacyjnej. W marcu 1994 roku Rada Pedagogiczna III LO przyjęła do realizacji autorski program ekologii opracowany przez nauczycieli chemii i biologii (Dorota Jabłońska, Barbara Okrój, Małgorzata Krzesicka). Od roku szkolnego 1994/1995 mieliśmy w ofercie szkoły klasę biologiczno-ekologiczną gdzie część zajęć z ekologii odbywała się na terenie WPN. Stawialiśmy na kształcenie młodzieży głównie w zakresie przedmiotów ścisłych i przyrodniczych z zastosowaniem technologii informatycznej, ponieważ we wszystkich klasach, także ogólnej i humanistycznej odbywały się zajęcia z komputerem. Wymagało to od wszystkich nauczycieli posługiwania się tą, jakże wówczas nowoczesną technologią, a udział w szkoleniach z zakresu obsługi komputera był od pracowników konsekwentnie egzekwowany.

Wydaje się, że rok szkolny 1993/94, trzeci rok funkcjonowania, był dla szkoły przełomowy. Nie tylko utrzymaliśmy się na lokalnym rynku oświatowym, ale też byliśmy identyfikowani jako szkoła z ukierunkowaniem na przedmioty ścisłe i przyrodnicze, ubiegali się o przyjęcie do nas uczniowie uzdolnieni matematycznie i zainteresowani informatyką.

Czwarty rok istnienia ZS nr 1 (1994/95) przyniósł kolejne zmiany. Przeprowadziliśmy się do innego budynku, a po rezygnacji Waldemara Jabłońskiego z funkcji dyrektora, w drodze konkursu został wyłoniony na to stanowisko Ryszard Żukowski.

Przeprowadzka z ul. Wigierskiej 32 do nowego budynku trwała od 01.08.1994. Przenieśliśmy się do sześciopiętrowego biurowca po komitecie PZPR, który przystosowany był doraźnie do warunków szkolnych na użytek I LO, funkcjonującego tutaj na czas kapitalnego remontu ich zabytkowego obiektu. Zastaliśmy wąskie korytarze, niebezpiecznie trzeszczącą windę i stare sprzęty szkolne pozostawione przez naszych poprzedników oraz wiadomość, że pomieszczenia „biblioteczne” będą nadal wykorzystywane na księgozbiór I LO. W związku z dużym zniszczeniem podłóg dyrekcja wprowadziła kategoryczny obowiązek zmiany obuwia. Każdy nauczyciel otrzymał salę lekcyjną „którą miał się opiekować”. Winda była czynna od 7.30 do 8.00 i od 13.30 do 14.00, mogli korzystać z niej tylko pracownicy szkoły i Nauczycielskie Kolegium Języka Angielskiego mieszczące się na 5 i 6 piętrze.

W roku szkolnym 1994/1995 w wyniku przeprowadzonych egzaminów wstępnych utworzyliśmy 5 klas pierwszych. Mieliśmy też przeprowadzić pierwszy w historii szkoły egzamin dojrzałości i pożegnać pierwszych absolwentów. W związku z tym, na wniosek Alicji Węsierskiej Rada Pedagogiczna zdecydowała o założeniu Złotej Księgi, do której będą wpisywani absolwenci, ze średnią ocen co najmniej 5,00 i wzorową oceną zachowania.
Pierwszymi absolwentami wpisanymi do Złotej Księgi byli: Robert Chmielewski, Barbara Druć i Piotr Kłopotowski. Do rodziców tych uczniów zostały wysłane listy gratulacyjne.

Historia szkoły

"Szkoła z klasą"

Tytuł „szkoła z klasą” szkoła otrzymała w 2004r. (certyfikat nr 845/2/2004).
Udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowała ówczesna dyrektor, pani Ewa Bogucka-Fimowicz.