Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

16 października 2018 roku rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań".

W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e.

Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu.

CELE PROJEKTU

- zaprezentowanie procesu poszukiwań nieznanych miejsc pochówków ofiar reżimów totalitarnych;

- wspieranie wychowania patriotycznego i przywiązania do „małych ojczyzn”;

- kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemu komunistycznego, odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje, poszanowania dla życia ludzkiego i nakazów kultury i religii dotyczących grzebania umarłych;

- rozbudzanie ciekawości badawczej, ukazywanie integralności nauki i interakcji miedzy jej różnymi dziedzinami; poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów;

- rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą, kształtowanie nawyku śledzenia informacji dotyczących odkryć i ustaleń;

- rozwój umiejętności interpersonalnych, w tym umiejętności pracy w zespole;

- sformułowanie i przetworzenie w dzieło filmowe własnych refleksji nad poszukiwaniami szczątków ofiar reżimów totalitarnych.

20 listopada 2018 roku uczennice naszej szkoły brały udział w drugim spotkaniu  w ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Wysłuchaliśmy wykładu na temat pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, uczestniczyliśmy w warsztatach, wypełniając Wniosek o Rejestrację danych w Bazie Materiału Genetycznego IPN.

11 grudnia 2018 roku uczestniczyłyśmy w trzecim spotkaniu projektu edukacyjnego IPN Łączka i inne miejsca poszukiwań. Pan Marek Nadolski, pracownik Biura Identyfikacji IPN przedstawił uczestnikom historie poszukiwań ofiar systemu komunistycznego na tzw. Łączce na Powązkach. Omówił etapy poszukiwań ofiar: kwerenda w archiwach, prace wstępne w miejscu poszukiwań (odwierty), wykopaliska, identyfikacja szczątków. Prace archeologiczne na Powązkach trwały od 2012  do 2017, poszukiwano 320 osób zamordowanych w więzieniu na Rakowieckiej. Następne grupy uczniów identyfikowały oszukiwanych na podstawie artefaktów znalezionych przy szczątkach.

To było niezapomniane spotkanie, pozwoliło w pełni zrozumieć na czym polegał terror systemu komunistycznego, dowiedzieliśmy, się jak władze w Polsce po II wojnie światowej likwidowały opozycję i w jaki sposób pozbywano się dowodów zbrodni.

Projekt IPN "Łączka"

Opiekun: Katarzyna Witkowska