Nasza szkoła uzyskała tytuł "Szkoły Mistrzów Programowania". Konkurs PIX 2019 – Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa w Programowaniu – jest multimedialnym konkursem realizowanym za pomocą aplikacji www.pixblocks.com. Do finału konkursu zakwalifikowali się: Julia Omilianowicz, Aleksandra Lisowska, Adrian Dębski, Szymon Śliwowski, Michał Turek, Wojciech Syper. Wszyscy uczniowie są z klasy IIA. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach osiągnęli ogromny sukces w Olimpiadzie Szkół Kompetencji Przyszłości, zajmując 13 miejsce na 150 szkół uwzględnionych w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii 2019 (I miejsce w województwie podlaskim). 56 uczniów szkoły odebrało międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami sygnowane przez Project Management Institute R.E.P. (PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu). Koordynator projektu: Krystyna Słowicka
Kontynuacją X Mistrzostw Pierwszej Pomocy III LO były zawody organizowane przez PCK, najpierw w Suwałkach, potem okręgowe w Białymstoku. Drużyna w składzie: Michał Markowski, Weronika Janczewska, Urszula Topolska, Patrycja Bożewicz i Rafał Stefański na zawodach rejonowych w Suwałkach 24 maja 2019 zajęli pierwsze miejsce i reprezentowali nasz okręg w Białymstoku w „XXVII Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża" zajmując II miejsce. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
W dniu 22 marca 2019r. odbył się finał XVII Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "PLAMKA '19". Uczestnicy w ciągu dwóch godzin zegarowych tworzyli pracę na temat: "Kosmiczne opowieści". I miejsce zajęła Agata Symonowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach.
Strona www.suwalkinaszapasja.cba.pl została stworzona dla pasjonatów historii Suwałk. Funkcjonuje jako dodatek do strony Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach. W założeniu jest platformą dla uczniów, którzy interesują się przeszłością regionu.
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w kategorii krajobraz "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym".
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska

 

16 października 2018 roku rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań".

W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. 

Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu.

 

CELE PROJEKTU

- zaprezentowanie procesu poszukiwań nieznanych miejsc pochówków ofiar reżimów totalitarnych;

- wspieranie wychowania patriotycznego i przywiązania do „małych ojczyzn”;

- kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemu komunistycznego, odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje, poszanowania dla życia ludzkiego i nakazów kultury i religii dotyczących grzebania umarłych;

- rozbudzanie ciekawości badawczej, ukazywanie integralności nauki i interakcji miedzy jej różnymi dziedzinami; poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów;

- rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą, kształtowanie nawyku śledzenia informacji dotyczących odkryć i ustaleń;

- rozwój umiejętności interpersonalnych, w tym umiejętności pracy w zespole;

- sformułowanie i przetworzenie w dzieło filmowe własnych refleksji nad poszukiwaniami szczątków ofiar reżimów totalitarnych.

 

20 listopada 2018 roku uczennice naszej szkoły brały udział w drugim spotkaniu  w ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Wysłuchaliśmy wykładu na temat pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, uczestniczyliśmy w warsztatach, wypełniając Wniosek o Rejestrację danych w Bazie Materiału Genetycznego IPN.

 

11 grudnia 2018 roku uczestniczyłyśmy w trzecim spotkaniu projektu edukacyjnego IPN Łączka i inne miejsca poszukiwań. Pan Marek Nadolski, pracownik Biura Identyfikacji IPN przedstawił uczestnikom historie poszukiwań ofiar systemu komunistycznego na tzw. Łączce na Powązkach. Omówił etapy poszukiwań ofiar: kwerenda w archiwach, prace wstępne w miejscu poszukiwań (odwierty), wykopaliska, identyfikacja szczątków. Prace archeologiczne na Powązkach trwały od 2012  do 2017, poszukiwano 320 osób zamordowanych w więzieniu na Rakowieckiej. Następne grupy uczniów identyfikowały oszukiwanych na podstawie artefaktów znalezionych przy szczątkach.

 

To było niezapomniane spotkanie, pozwoliło w pełni zrozumieć na czym polegał terror systemu komunistycznego, dowiedzieliśmy, się jak władze w Polsce po II wojnie światowej likwidowały opozycję i w jaki sposób pozbywano się dowodów zbrodni.

 Projekt IPN "Łączka"

Opiekun: Katarzyna Witkowska

Print Download