Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Dyrekcja Szkoły składa wszystkim uczniom i ich rodzinom, radzie pedagogocznej oraz pracownikom szkoły życzenia pełne radości i nadziei. Niech Wielkanoc przyniesie Wam nowe siły, motywację i zapał do dalszych działań.
Dnia 22 marca 2024 r. (piątek) w naszej szkole, odbyły się Dni Otwarte III LO. DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZINY!
Nasze siatkarki z pasmem zwycięstw w II lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej. W rozegranym 7 marca 2024 r. kolejnym turnieju pokonały 2:1 zespół z Bielska Podlaskiego i 2:0 zespół z Hajnówki. Kolejny turniej zostanie rozegrany u nas - w III LO.
15 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja Turnieju Anglojęzycznego dla Szkół Podstawowych "Prime Mary". Uczniowie 11 szkół z Suwałk i regionu rywalizowali, zarówno indywidualnie jak i drużynowo, sprawdzając wiedzę i umiejętności podczas wykonywania różnych zadań.
W minioną sobotę, czyli 9 marca 2024 r., odbyła się nietypowa wycieczka na Litwę. Dlaczego nietypowa? Ponieważ organizowana była dla uczniów naszej szkoły, ale dołączyli także uczniowie innych szkół ponadpodstawowych z Suwałk, a także pięcioro młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach. Wśród wycieczkowiczów znaleźli się również studenci filologii z PUZ zlokalizowanej w naszym mieście, rodzice, nauczyciele, znajomi i przyjaciele.
Miło jest nam poinformować, że Patryk Barszczewski 2c, Julia Kruszyłowicz 2c, Oskar Żuryński 2a wzięli udział w warsztatach filmowych Fundacji Bardzo Dziki Wschód.
INFORMATOR: POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XXII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '24". Regulamin Konkursu
Rozpoczynamy realizację Szkolnego Budżetu Obywatelskiego CUMULUS, którego celem jest rozwijanie i promowanie samorządności uczniowskiej i szkolnej demokracji. Projekty w ramach SBO CUMULUS finansowane będą z budżetu miasta
W poniedziałek (18 marca 2024) o 10:20 zapraszamy WSZYSTKIE klasy na salę gimnastyczną, w celu zrobienia zdjęć z kolorowych skarpetek, aby okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa.
"Wiersz to zaproszenie do rozmowy" - do dyskusji z poetami i szukania odpowiedzi w poezji zachęcał nas prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu, tym razem na przykładzie utworów Zbigniewa Herberta.

W dniu 6 listopada 2014 r.  klasa II E w sali P1 zorganizowała akcję obywatelską promującą najbliższe wybory samorządowe w Polsce.

Podczas prezentacji uczniowie przedstawili najważniejsze informacje dotyczące m.in.:

- podstawowych zasad współczesnej demokracji;

- przeprowadzania  wyborów w Polsce;

- struktury samorządu terytorialnego w Polsce;

- przebiegu  głosowania;

- najważniejszych kompetencji jednostek podziału administracyjnego;

- samorządu terytorialnego w regionie.

Podczas spotkania młodzież zaprezentowała również specjalnie nagrany na tę uroczystość spot filmowy, zorganizowała krótki quiz wiedzy na temat omawianego problemu, a także tajne głosowanie, dotyczące udziału w najbliższych wyborach.

Spośród  głosujących 70% uczestników  zadeklarowało chęć wzięcia udziału w wyborach, pod warunkiem posiadania czynnego prawa wyborczego.

Udział obywateli w wyborach jest istotnym problemem społecznym w Polsce po 1989 roku. Jak widzimy w poniższej tabeli frekwencja wyborcza wielokrotnie nie przekroczyła 50%

1989

Wybory prezydenckie

60,63% (I tura) i 53,40% (II tura)

Wybory prezydenckie

64,70% (I tura) i 68,23% (II tura)

Referendum "uwłaszczeniowe"

Referendum "prywatyzacyjne"

Referendum konstytucyjne

Referendum akcesyjne

Wybory prezydenckie

49,74% (I tura) i 50,99% (II tura)

* Na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej

Przypominamy, że najbliższe wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 roku. Szczegółowe informacje dotyczących m.in. obwodów głosowania, startujących  kandydatów, czy przebiegu samego  głosowania znajdziecie na oficjalnej stronie Polskiej Komisji Wyborczej: http://wybory2014.pkw.gov.pl/

Opiekunami projektu byli  prof. Joanna Domuracka i prof. Konrad Wiśniewski.

Wybory samorządowe 2014 - galeria zdjęć

Wybory samorządowe - zagadnienia do prezentacji.

1. Podstawowe wiadomości dotyczące demokracji

- demokracja bezpośrednia i jej rodzaje,

- demokracja pośrednia, zasada suwerenności narodu

2. Wybory w Polsce :

- rodzaje wyborów w Polsce,

- kadencyjność poszczególnych organów władzy

- bierne i czynne prawo wyborcze,

- przymiotniki wyborcze

3. Struktura samorządu terytorialnego w Polsce

- kiedy została wprowadzona obecna struktura samorządu terytorialnego

- jednostki podziału terytorialnego

- organy władzy stanowiącej, kontrolnej i wykonawczej w poszczególnych jednostkach podziału terytorialnego

4. Zarządzanie daty wyborów:

- kto i kiedy decyduje o dacie przeprowadzenia głosowania?

- czym są obwody głosowania i na jakiej zasadzie są ustalane?

5. Przebieg głosowania

- Jakie warunki należy spełnić aby kandydować na poszczególne stanowiska( ile podpisów zebrać na radnego, ile na wójta, burmistrza itp. Uwzględnić kwestię wielkości gminy)

- Kogo wybieramy w dniu głosowania(ilu radnych wybieramy w gminie, powiecie, województwie, od czego to zależy? Uwzględnić również sposób wyboru kiedy zasada większościowa, a kiedy głosowanie proporcjonalne)

- Na czym polega głosowanie poza miejscem zamieszkania.

7. Najważniejsze kompetencje poszczególnych jednostek podziału terytorialnego( gmin, powiatów, województw)

8. Samorząd terytorialny w regionie