Miło jest nam poinformować, że Adrian Dębski (uczeń klasy IIIA) zajął I miejsca w kategoriach 3x3 BLD, 4x4 BLD i 3x3 w MBLD Kiev Super Blind 2020. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20".
18 grudnia 2019 r. na patio PWSZ odbyło się wspólne picie herbaty, śpiewanie i malowanie symbolicznych matrioszek. „Czajopicie”, czyli pierwsza edycja wyjątkowej akcji studentów i wykładowców filologii Wydziału Humanistyczno-Ekonomicznego. Studenci do wspólnego spędzenia czasu w kulturze polsko-rosyjskiej zaprosili nie tylko swoich kolegów z innych kierunków, ale też młodzież z zaprzyjaźnionego III Liceum Ogólnokształcącego. Koordynator współpracy z PWSZ w Suwałkach: Jolanta Rogucka
W dniu 5.02.2020r. odbyły się Szkolne Mistrzostwa Debat Oksfordzkich (ogólnopolski projekt DeBBaty). Opiekun młodzieży: Konrad Wiśniewski
W dniach 25 - 29 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje w Międzynarodowym Konkursie Pix Programming Challenge 2019. Do Półfinałów konkursu, które odbędą się 5 grudnia 2019 r., zakwalifikowało się 19 uczniów klas: 1PodA i 2A. Uczestnicy w trakcie Półfinałów muszą rozwiązać Zadania. W tym etapie organizator przyjmuje 2 kryteria oceny - ilość poprawnie rozwiązanych zadań oraz łączny czas w jakim zadania zostaną rozwiązane. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Miło jest nam poinformować, że nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki został Jakub Amelian, uczeń naszej szkoły. SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nasza nowa przestrzeń do kreowania pomysłów, rozwijania zainteresowań uczniów. Opiekun pracowni: Małgorzata Tomczak
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.
Kontakt ze społecznością romską z naszego miasta próbowaliśmy nawiązać za pośrednictwem Parafialnej Podstawowej Szkoły Polsko-Romskiej w Suwałkach. Niestety nie doszło do bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami tej mniejszości. Podczas naszego pobytu w szkole (18.10.2013) p. dyrektor Małgorzata Osewska zaznajomiła nas z problemami w edukacji dzieci romskich. Natomiast zaproszona do naszej szkoły (24.10.2013). p. Jadwiga Milewska ze Stowarzyszenia Integracja wprowadziła nas w romski świat, objaśniała pochodzenie stereotypów dotyczących tej społeczności, próbowała przybliżyć nam romską mentalność i jej uwarunkowania – liczne pytania świadczyły o tym, że ciekawi nas wszystko. Przez dwie godziny byliśmy w romskim świecie.

Oto informacje, które zanotowaliśmy po spotkaniu:

- Romowie - grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata.
- Romowie przestrzegają kodeksu postępowania: Romanipenu
- Grupę Romów mieszkających w Polsce nazywa się Polska Roma.
- Są najliczniejszą mniejszością etniczną w Europie.
- Romowie unikają sądów w sporach między sobą. W takim przypadku zwracają się do Szero Roma, który rozwiązuje ich konflikt.
- Romowie mają duży szacunek dla osób starszych. Nie mogą im przerywać w trakcie rozmowy, całują w rękę. Starsi mają ogromny autorytet, znają romską tradycję.
- Najprawdopodobniej pierwotną ojczyzną Romów są Indie
- Romowie przyjmują religię państwa, w którym mieszkają, w Polsce są katolikami. Ich wiara nie wynika z duchowych potrzeb, nie przestrzegają Dekalogu. Pragną pod tym względem nie wyróżniać się w społeczeństwie.
- Karą za złamanie jakiejkolwiek z cygańskich zasad jest skalanie, czyli wykluczenie ze środowiska cygańskiego na pewien okres lub dożywotnio.
- 90% Romów ukończyło swoją edukację na szkole podstawowej.
- Jankaro to najbardziej poważany Rom, który rozstrzyga spory w środowisku cygańskim.
- Romowie mają oficialnie polskie imiona, natomiast w domu zwracają się do siebie w swoich romskich imionach.
- Jedną z takich głównych zasad jest to, ze ani Rom nie może poślubić Polki, ani Romka nie może wyjść za Polaka.
- Romowie uważają kobietę za istotę nieczystą.
- Stałe skalanie może nakładać tylko Szero Roma , jest głową i królem Cyganów.
- Romowie nie mogą wykonywać takich zawodów jak np. lekarz, pielęgniarka, położna, strażnik.
- Romowie po setkach lat koczowniczego trybu życia, zostali zmuszeni do osiedlenia.
- Romowie zamieszkujący południową część Polski zwani są Bergitka Roma. Mieszkają głównie w województwach podkarpackim, małopolskim, śląskim. Grupa ta stosunkowo wcześnie przeszła na osiadły tryb życia (XVIII wiek).
- Obecnie większość Romów jest dwujęzyczna. Porozumiewają się za pomocą języka romani , jak także mową kraju w którym się aktualnie znajdują.
- Ogromna ilość Romów jest analfabetami.
- Romowie bardzo często utrzymują się z zasiłków socjalnych.
- Jeżeli rodzice panny młodej nie zgadzają się na zamążpójście wtedy to przyszły mąż porywa swoją wybrankę.
- W związku, z wierzeniami cyganów, kobiety nie mają możliwości ukazywania nagiego ciała (nawet kolan). Dawniej kobiety nosiły również chusty na głowach, lecz z biegiem czasu zatarło się to.
- Dzieci traktowane są inaczej, między innymi dlatego mogą uczęszczać na zajęcia wychowania fizycznego.
- Mężczyźni nie noszą obcisłych spodni, uważane jest to za niestosowne. Zazwyczaj noszą obszerne ubrania, nie przylegające do ciał. - Widoczne jest także zróżnicowanie w hierarchii rodzinnej. To niezaprzeczalnie mężczyzna jest głową rodziny. Jeszcze jednym faktem jest sprawa małżeństwa . Cyganie raczej stronią od zawierania kościelnego lub cywilnego związku małżeńskiego.
- Lojalność jest ich najważniejsza wartością.
- Cyganie trzymają się w skupiskach, które bardzo krytycznie patrzą na odstępstwa od romanipenu.

Uczestnicy projektu z klasy III E

Fotorelacja

Dialog międzykulturowy