Tomasz Organek w Trzecim! Polski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów jest dzisiaj naszym gościem. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, filologii angielskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Czy w lesie są piętra? Co to jest Leptodora? Gdzie pijawka ma głowę? Jak określić wiek sosny lub świerku? Uczniowie klas II B i III B już wiedzą. Na te pytania i wiele innych z zakresu biologii poznali odpowiedź uczestnicząc dnia 19 września 2017 w zajęciach laboratoryjno – terenowych z biologii w Ośrodku Edukacji Środowiskowej w Wigierskim Parku Narodowym nad Zatoką Słupiańską pod opieką pani Barbary Okrój i pani Magdaleny Makarewicz.
12 września 2017r na Marmurówce III LO podziwialiśmy dzieła Starych Mistrzów Akademickich. Wśród wystawionych prac można będzie zobaczyć drzeworyty, miedzioryty i grafiki: Rafaela Santiego, Albrechta Durera, Rembrandta Hermensza van Rijn, Williama Hogartha, Canaletto Bellotto Bernardo, Lucientesa Francisco Goya, Francesco Bartolozzi, Daniela Chodowieckiego, Michała Płońskiego. Dodatkową atrakcją wystawy będzie lekcja sztuki poprowadzona przez pana Dariusza Matyjasa, właściciela wystawianych dzieł. Pan Dariusz Matyjas przedstawi technikę wykonywania drzeworytów, miedziorytów i akwafort. Zapraszamy na Marmurówkę!
26 września 2017r. w całej szkole zagościły języki europejskie. Można było poczytać Puszkina w oryginale, spróbować lasagne, ser feta posłuchać despacito i oddać hołd Cezarowi. Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole odbył się coroczny Turniej Europejski, w którym wzięło udział 9 klas oraz reprezentacja nauczycieli. Były prezentacje, filmy promujące państwa europejskie oraz ich obyczaje i tradycje, konkursy na powiedzenia, Kahoot wiedzy o językach europejskich czy najgłośniejsze powitanie w języku obcym.
Tegoroczne Zaduszki Muzyczne poświęcone są artystom, którzy odeszli w roku 2016: George Michael, Chris Cornell, David Bowie, Leonard Cohen, Lemmy Kilmister ( Motorhead). Osoby chętne do wiżeica udziału wybierają 2 utwory ww. artystów i wypełniają formularz zgłoszeniowy do 27 października 2017r. Wszelkich dodatkowych informacji udzielają organizatorzy koncertu Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału. Klasy IIB i ID oraz nauczyciele prowadzący: Magdalena Makarewicz i Marcin Hościłowicz

W listopadzie 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu historyczno – ekumenicznego „Dialog międzykulturowy”. Projekt ma charakter innowacji pedagogicznej, która będzie realizowana częściowo w ramach obowiązkowych zajęć z historii i religii, jak też spotkań pozalekcyjnych.
W regionoznawczej innowacji historyczno – ekumenicznej biorą udział uczniowie klasy IIE z rozszerzonym programem nauczania historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie.

W ramach projektu planujemy poznawanie wyznań i kultur funkcjonujących na terenie naszego miasta poprzez organizowanie spotkań z członkami mniejszości kulturowych i religijnych występujących na terenie Suwałk – prawosławnych, ewangelików, starowierców, muzułmanów, społeczności żydowskiej i romów.

Chcemy wspólnie zwiedzać miejsca ważne dla historii Suwałk i jego wielokulturowej społeczności, np. świątynie, nekropolie. Rozmawiać o dziejach miasta i jego mieszkańców, szukać cech wspólnych naszych wierzeń i tradycji oraz określać różnice, poznawać obyczaje.

Podstawą innowacji będzie dialog – poznawanie się dzięki spotkaniom i rozmowom.

Elżbieta Zienda-Żywiczyńska (historyk), Urszula Poświatowska – Derda (teolog) - autorki i koordynatorki projektu

Podsumowanie projektu

Dnia 21 listopada 2013r., o godz. 12.00 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt historyczno – ekumeniczny „Dialog międzykulturowy”.
Wzięli w nim udział organizatorzy projektu, czyli klasa III E z panią prof. Elżbietą Zienda - Żywiczyńską i Urszulą Poświatowską - Derda oraz zaproszeni goście:

pani wicedyrektor Anna Ambrosiewicz, wychowawczyni klasy III E pani prof. Beata Gruza.

Swoją obecnością zaszczyciły nas osoby reprezentujące poszczególne wspólnoty religijne, z którymi prowadziliśmy dialog:

Kościół prawosławny reprezentowała pani Walentyna Stojak,
Kościół ewangelicko – augsburski żona pastora Marta Banach,
Kościół katolicki ksiądz Kazimierz Gryboś.
Gościła również w naszej szkole pani Jadwiga Milewska ze Stowarzyszenia "Integracja" znawczyni kultury romskiej.

Dialog międzykulturowy

Miejsca ważne dla historii Suwałk