W dniach 25 - 29 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje w Międzynarodowym Konkursie Pix Programming Challenge 2019. Do Półfinałów konkursu, które odbędą się 5 grudnia 2019 r., zakwalifikowało się 19 uczniów klas: 1PodA i 2A. Uczestnicy w trakcie Półfinałów muszą rozwiązać Zadania. W tym etapie organizator przyjmuje 2 kryteria oceny - ilość poprawnie rozwiązanych zadań oraz łączny czas w jakim zadania zostaną rozwiązane. Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python. Opiekun młodzieży: Joanna Domuracka
Juvenes Translatores - Konkurs na najlepszych młodych tłumaczy w Unii Europejskiej. 21 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się konkurs tłumaczeniowy "Juvenes Translatores", którego organizatorem jest Dyrekcja Generalna ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej. Jest to międzynarodowy konkurs, do którego zostało wybranych tylko 51 szkół z Polski, w tym nasza. Opiekun młodzieży: Michał Sośnicki
Szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki wpisują się w projekt obchodów 100 lat Niepodległej realizowany w III LO w Suwałkach w roku szkolnym 2018/2019 i stanowią ważny element kształtowania patriotycznych postaw młodzieży. Autorka projektu: Elżbieta Zienda-Żywiczyńska
Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Suwalszczyzna okiem obiektywu" w kategoriach: krajobraz oraz fauna i flora "Szlak czerwony im. Alfreda Lityńskiego w Wigierskim Parku Narodowym".
Dnia 22 października 2018 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego” we współpracy z Fundacją "DKMS". Po tematycznej prelekcji, która odbyła się na 4 godzinie lekcyjnej na sali gimnastycznej, osoby w wieku 18-55 lat miały możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Opiekun młodzieży: Katarzyna Witkowska
Wszystkich miłośników wykorzystania technik komputerowych do celów wizualizacji artystycznej zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Grafiki Komputerowej "PLAMKA '20".

W listopadzie 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu historyczno – ekumenicznego „Dialog międzykulturowy”. Projekt ma charakter innowacji pedagogicznej, która będzie realizowana częściowo w ramach obowiązkowych zajęć z historii i religii, jak też spotkań pozalekcyjnych.
W regionoznawczej innowacji historyczno – ekumenicznej biorą udział uczniowie klasy IIE z rozszerzonym programem nauczania historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie.

W ramach projektu planujemy poznawanie wyznań i kultur funkcjonujących na terenie naszego miasta poprzez organizowanie spotkań z członkami mniejszości kulturowych i religijnych występujących na terenie Suwałk – prawosławnych, ewangelików, starowierców, muzułmanów, społeczności żydowskiej i romów.

Chcemy wspólnie zwiedzać miejsca ważne dla historii Suwałk i jego wielokulturowej społeczności, np. świątynie, nekropolie. Rozmawiać o dziejach miasta i jego mieszkańców, szukać cech wspólnych naszych wierzeń i tradycji oraz określać różnice, poznawać obyczaje.

Podstawą innowacji będzie dialog – poznawanie się dzięki spotkaniom i rozmowom.

Elżbieta Zienda-Żywiczyńska (historyk), Urszula Poświatowska – Derda (teolog) - autorki i koordynatorki projektu

Podsumowanie projektu

Dnia 21 listopada 2013r., o godz. 12.00 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt historyczno – ekumeniczny „Dialog międzykulturowy”.
Wzięli w nim udział organizatorzy projektu, czyli klasa III E z panią prof. Elżbietą Zienda - Żywiczyńską i Urszulą Poświatowską - Derda oraz zaproszeni goście:

pani wicedyrektor Anna Ambrosiewicz, wychowawczyni klasy III E pani prof. Beata Gruza.

Swoją obecnością zaszczyciły nas osoby reprezentujące poszczególne wspólnoty religijne, z którymi prowadziliśmy dialog:

Kościół prawosławny reprezentowała pani Walentyna Stojak,
Kościół ewangelicko – augsburski żona pastora Marta Banach,
Kościół katolicki ksiądz Kazimierz Gryboś.
Gościła również w naszej szkole pani Jadwiga Milewska ze Stowarzyszenia "Integracja" znawczyni kultury romskiej.

Dialog międzykulturowy

Miejsca ważne dla historii Suwałk