Zapraszamy młodzież ze szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych w dniach 11 – 12 grudnia 2018 r. w godzinach 9.00 – 14.00 na "Dni Otwarte III LO". Przygotowaliśmy opowieść o naszej szkole, ofertę przedmiotów w zakresie rozszerzonym oraz doradztwo zawodowe. Serdecznie zapraszamy młodzież z wychowawcami. Prosimy o poinformowanie nas telefoniczne o terminie przyjścia. Telefon sekretariatu szkoły: 87 566 66 07 lub 87 566 34 98.
W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji i wystawie pt. "Klasycy sztuki". Prace mistrzów mogliśmy oglądać na naszej "Marmurówce" 11 września 2018 r.
W poszukiwaniu wpływów meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo, na współczesną kulturę i sztukę, klasa IIID i IID odwiedziły wystawę w Suwalskim Ośrodku Kultury "Frida Kahlo - Przenikanie". Opiekun młodzieży: Justyna Oberman
26 września 2018. Jak co roku świętujemy tolerancję wobec innych kultur, ideę różnorodności językowej i promocję uczenia się języków przez całe życie. Ten DZIEŃ ustanowiony przez Radę Europejską w 2001 roku jest esencją misji naszej szkoły: tolerancji, rozwoju świadomości wielokulturowej i uczenia się przez całe życie. W programie mnóstwo ciekawostek i zadań dla uczestników: śpiewanie, tańczenie, jedzenie, wykłady, prelekcje czyli inne formy nauczania.
16 października rozpoczęła się realizacja Projektu IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W projekcie biorą udział: Julia Lewoc 1e, Izabela Walicka i Natalia Romaś z 1f, Maria Mazurkiewicz 1c, Izabela Borkowska 2a, Wiktoria Wiśniewska 2e. Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Uczestnicy poznają rolę poszczególnych dziedzin nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka) w programie poszukiwań i identyfikacji, poprzez losy jednostek zdobędą wiedzę o historii najnowszej, będą się uczyć poszanowania dla życia ludzkiego oraz odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Finał będzie okazją do zaprezentowania swoich refleksji w postaci krótkich etiud filmowych, których tematyka będzie nawiązywała do projektu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w XVII edycji Konkursu Grafiki Komputerowej "Plamka '19". ETAP PIERWSZY polega na dostarczeniu lub przesłaniu przez uczestnika do dnia 11 marca 2019 r. pracy na temat: - " Wśród gwiazd". Organizatorem konkursu jest Szkolny Zespół Informatyków.
Realizujemy projekt szkolny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”. Uczniowie gromadzą i opracowują informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”

W lutym 2013 r. w naszej szkole rozpocznie się realizacja projektu, dotyczącego wydarzeń powstania styczniowego.
Polegać on będzie na uczczeniu 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego przez organizowanie wydarzeń o charakterze edukacyjnym przez okres od lutego 2013 do kwietnia 2014 roku, adekwatnie do czasu trwania powstania (ze szczególnym uwzględnieniem historii regionalnej) wg następującego harmonogramu:

rok szk. 2012/2013
luty 2013 - Wystawa przypominająca o 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego
marzec 2013 - Wyjście do kina na film Juliusza Machulskiego „Szwadron”
kwiecień 2013 - Wykład Sławomira Filipowicza, pracownika Archiwum Państwowego w Suwałkach „Powstanie styczniowe na Suwalszczyźnie”
maj - Wystawa w Archiwum Państwowym w Suwałkach
czerwiec - Wycieczka do Puszczy Augustowskiej - „Uroczysko powstańce”
wrzesień 2013 - Muzeum Okręgowe w Suwałkach
październik - Szkolna wystawa prac Artura Grottgera
listopad 2013 - Wyjście do kina na film Juliusza Machulskiego „Szwadron”( klasy pierwsze)
grudzień 2013 - Wyjście na Górę Szubieniczną w Suwałkach dla uczczenia pamięci powieszonych powstańców

rok szk. 2013/2014
styczeń 2014 - Szkolna wystawa prac Artura Grottgera
styczeń/luty - Przeprowadzenie dyskusji na lekcjach wychowawczych nt. „Powstanie styczniowe – dlaczego pamiętamy po 150 latach?”
kwiecień 2014 - Happening szkolny – „Żałoba narodowa” w dniu aresztowania ostatniego dyktatora powstania

Oprócz działań zaplanowanych w harmonogramie będzie prowadzona tablica poświęcona informacjom o przebiegu powstania na Suwalszczyźnie oraz jego uczestnikach, w tym wiadomości o dwudziestu powstańcach straconych na tzw. Górze Szubienicznej w Suwałkach.

Koordynatorzy projektu: prof. Elżbieta Zienda-Żywiczyńska i prof. Katarzyna Witkowska

Miejsca pamięci narodowej:

Góra Szubieniczna w Suwałkach